Strona główna » Wiadomości » Finanse komunalne » 160 projektów w głosowaniu w sprawie budżetu obywatelskiego w Małopolsce

160 projektów w głosowaniu w sprawie budżetu obywatelskiego w Małopolsce

08.09.17

160 projektów dopuszczono do głosowania w ramach drugiej edycji budżetu obywatelskiego woj. małopolskiego, które potrwa od 25 września do 13 października. W tym roku do rozdysponowania jest 8 mln zł, czyli o 2 mln zł więcej niż w pierwszej edycji.

articleImage: 160 projektów w głosowaniu w sprawie budżetu obywatelskiego w Małopolsce fot. Thinkstock

„Głosować będzie można na 160 rożnych przedsięwzięć zgłoszonych przez mieszkańców, czyli o osiem więcej niż przed rokiem. W Małopolsce budżet obywatelski zaczyna się ładnie rozwijać, jest większy wybór zadań, co powinno skutkować też większą frekwencją w głosowaniu” - powiedział w piątek członek zarządu woj. małopolskiego Grzegorz Lipiec.

8-milionowy budżet obywatelski podzielono w równych częściach między miasto Kraków i pięć subregionów: Małopolskę Zachodnią (powiaty chrzanowski, olkuski, oświęcimski); podhalański (powiaty myślenicki, nowotarski, suski, wadowicki, tatrzański); sądecki (powiaty gorlicki, limanowski, nowosądecki i Nowy Sącz); tarnowski (powiaty bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski i Tarnów) oraz Krakowski Obszar Metropolitalny (powiat krakowski, miechowski, proszowicki, wielicki). Każdy z subregionów będzie miał do dyspozycji 1,33 mln zł.

W tym roku każdy głosujący będzie mógł oddać jeden głos na dowolne zadanie ze swojego subregionu, niezależnie, czy jest to projekt duży (do 400 tys. zł wartości – o zasięgu całego subregionu) czy mały (do 100 tys. zł – o zasięgu jednego powiatu). Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Małopolski, którzy skończyli 16 lat.

Wśród zgłoszonych pomysłów są m.in. nowe festiwale muzyczne i kulturalne, książkomaty, zawody sportowe, warsztaty dla seniorów, zajęcia językowe, budowa chodnika, zakup sprzętu medycznego czy sadzonek drzew.

„Wiele ze zgłoszonych pomysłów to zupełnie nowe inicjatywy, które z pewnością wzbogacą ofertę kulturalną czy sportową różnych zakątków naszego regionu. Są też propozycje, które świadczą o pilnych potrzebach i inwestycjach danej społeczności” - dodał Lipiec.

Najwięcej w drugiej edycji małopolskiego budżetu obywatelskiego jest projektów prospołecznych (40), edukacyjnych (36), kulturalnych (34) i sportowych (24). Mniej jest z kolei inicjatyw turystycznych (12) czy ekologicznych (6).

Największy wybór będą mieć mieszkańcy subregionu tarnowskiego, gdzie w sumie zakwalifikowały się 32 projekty. Na drugim miejscu jest Sądecczyzna z pulą 29 zadań. Z samego miasta Kraków zakwalifikowało się 28 projektów, z Małopolski Zachodniej – 27. Mieszkańcy Podhala będą oddawać głos na jeden z 23 projektów, a Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego - z 21.

Głosowanie potrwa od 25 września do 13 października. Głos będzie można oddać przez internet (na stronie www.bo.malopolska.pl), na kartach do głosowania (urny będą dostępne w 15 lokalizacjach na terenie całej Małopolski - m.in. w krakowskich oddziałach urzędu marszałkowskiego oraz w jego agendach w Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu czy Nowym Targu), a także za pośrednictwem poczty (przesyłając kartę na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków; koniecznie z dopiskiem: „Budżet Obywatelski”).

W zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego Małopolski uprawnionych do oddania głosu było ponad 2,7 mln mieszkańców tego regionu, którzy ukończyli 16 lat. Do realizacji wybrano 46 projektów. Mieszkańcy najczęściej głosowali na projekty związane z bezpieczeństwem drogowym oraz poprawą życia niepełnosprawnych.

(PAP)

08.09.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE