Strona główna » Wiadomości » Finanse komunalne » 48 projektów w budżecie obywatelskim Kielc na 2018 r.

48 projektów w budżecie obywatelskim Kielc na 2018 r.

21.04.17

48 inicjatyw zgłosili do budżetu obywatelskiego na 2018 r. mieszkańcy Kielc. Dotyczą one głównie remontów lub budowy boisk przy szkołach i miejsc rekreacji na osiedlach. Władze miasta przeznaczyły na piątą edycję budżetu partycypacyjnego 5 mln zł.

articleImage: 48 projektów w budżecie obywatelskim Kielc na 2018 r. fot. Thinkstock

Projekty opublikowano właśnie na portalu internetowym kieleckiego magistratu. Można poznać m.in. szacowane koszty proponowanych inwestycji, szczegóły ich realizacji, dokładną lokalizację.

Mieszkańcy zgłosili 48 pomysłów - 30 tzw. zadań małych (mogą mieć wartość maksymalnie 150 tys. zł) i 18 dużych (których szacunkowa wartość przekracza 150 tys. zł). To ponad dwa razy mniejsza liczba zgłoszeń, niż przed rokiem. To także najmniej od początku realizacji przedsięwzięcia w Kielcach, w 2013 r.

Dużo mniejsza liczba zgłoszeń wynika m.in. z ograniczenia, jakie wprowadzono w tegorocznym regulaminie budżetu – proponowane inwestycje mogą dotyczyć wyłącznie działań na gruntach miejskich.

W opinii wiceprezydenta Kielc Tadeusza Sayora, z którym w czwartek rozmawiała PAP, ta zmiana - choć wpłynęła na liczbę złożonych projektów – nie była decydująca. „Wydaje się, że część najaktywniejszych uczestników budżetu obywatelskiego zaspokoiła już swoje aspiracje i uzyskali to, co chcieli. Zmieniliśmy też sposób głosowania i to - wydaje się - mogło mieć istotny wpływ” – argumentował wiceprezydent.

Przypomniał, że do tej pory można było głosować na dowolna liczbę projektów i często tworzyły się „spółdzielnie” popierające wzajemnie na swoje inicjatywy. W tym roku jedna osoba będzie mogła zagłosować na jeden duży projekt i trzy małe. „Teraz będą zgłaszali projekty ci, którym naprawdę bardzo zależy, a najwięcej głosów zyskają te z nich, które rzeczywiście mają swoich zwolenników (...) Wniosków złożono na ponad 25 mln zł, więc jest w czym wybierać” – ocenił Sayor.

Samorządowiec zastrzegł, że miasto, po podsumowaniu tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego, będzie rozważało możliwość powrotu do poprzednich zapisów regulaminu w spr. gruntów, gdzie miałyby być realizowane inwestycje. Jak podkreślił Sayor, za obecnym zapisem regulaminu przemawiają opinie prawne oraz fakt, że po realizacji przedsięwzięć np. na gruntach spółdzielni, pojawiają się problemy dotyczące ubezpieczenia obiektów i ich dalszego utrzymania.

W ramach kwoty zarezerwowanej na budżet obywatelski łączna wartość małych projektów ma wynieść 1,5 mln zł, a dużych - 3,5 mln zł.

Zgłoszone przedsięwzięcia dotyczą m. in. zagospodarowania na cele rekreacji terenów osiedla Czarnów, budowy placu zabaw i siłowni zewnętrznej na Bukówce, modernizacji placów zabaw przy przedszkolach, budowy ekologicznego placu zabaw na osiedlu Ślichowice, budowy trasy dla rolkarzy wzdłuż rzeki Silnicy i budowy boisk wielofunkcyjnych przy kilku szkołach.

Pojawiły się też pomysły: budowy Obserwatorium Astronomicznego i Planetarium, instalacji w kilku punktach miasta inteligentnych ławek solarnych, instalacji map tyflograficznych – ułatwiających orientację w terenie niewidomym i widzącym. Są także projekty: rozbudowy sali koncertowej w Bazie Zbożowej, budowy bezpiecznej infrastruktury rowerowej, wykonanie miniparków na osiedlach Ślichowice i Uroczysko oraz budowy wodnego parku zabaw.

Jak zaznaczono w regulaminie, projekty powinny „przyczyniać się do rozwoju miasta Kielce, poprzez budowę, modernizację, przebudowę lub rozbudowę elementu infrastruktury miejskiej”. Nie mogą być sprzeczne z prawem, z planami inwestycyjnymi samorządu oraz generować „niewspółmiernie” wysokich kosztów realizacji i utrzymania. Przedsięwzięcia muszą być dostępne dla ogółu mieszkańców.

Teraz pomysły będą weryfikowane pod względem formalnym - do 25 sierpnia urzędnicy będą je konsultowali z autorami. Lista zadań dopuszczonych do głosowania i odrzuconych zostanie przedstawiona do 1 września. Głosowanie – listowne, internetowe lub polegające na wrzuceniu karty do urny w magistracie - zaplanowano pomiędzy 2 a 18 września. Rezultaty zostaną ogłoszone do 2 października.

Na poprzednią edycję budżetu obywatelskiego władze Kielc przeznaczyły 5 mln zł. Po ogłoszeniu wyników zdecydowano o poszerzeniu kwoty o 950 tys. zł. W głosowaniu uczestniczyło ponad 52 tys. osób, które wybierały inwestycje spośród 78 dopuszczonych pod głosowanie (ze 127 zgłoszonych). Zwyciężyły projekty dotyczące m.in. budowy wielofunkcyjnych boisk przy szkołach, instalacji monitoringu na Osiedlu Podkarczówka, budowy 30-metrowego krzyża na Bruszni, budowy parku zabaw dla psów.

W latach 2014-2016 w mieście w ramach budżetu partycypacyjnego zrealizowano przedsięwzięcia na ponad 16 mln zł. Dzięki inicjatywom i głosom mieszkańców zbudowano lub wyremontowano boiska szkolne, siłownie zewnętrzne, place zabaw, ścieżki rowerowe i bezpieczne przejścia dla pieszych. (PAP)

 

21.04.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE