Strona główna » Wiadomości » Finanse komunalne » 8 mln zł z rządowego programu trafi w tym roku do oświęcimskich samorządów

8 mln zł z rządowego programu trafi w tym roku do oświęcimskich samorządów

14.04.17

Blisko 8 mln zł trafi w tym roku poprzez Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy na inwestycje głównie porządkujące okolice byłego niemieckiego obozu Auschwitz, które będą realizowały samorządy ziemi oświęcimskiej – podał małopolski Urząd Wojewódzki.

articleImage: 8 mln zł z rządowego programu trafi w tym roku do oświęcimskich samorządów fot. Thinkstock

Służby prasowe wojewody małopolskiego poinformowały, że celem planowanych inwestycji jest przede wszystkim modernizacja układu komunikacyjnego w okolicach Muzeum Auschwitz. Mają one na celu także stworzenie warunków właściwej organizacji ruchu turystycznego związanego z edukacją i pielgrzymowaniem do byłego niemieckiego obozu. Realizowały je będą miasto Oświęcim, gmina Oświęcim, powiat oświęcimski, a także województwo małopolskie. Wojewoda Józef Pilch podpisał z nimi umowy.

„Obok Muzeum toczy się normalne życie, choć były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady pozostaje tragicznym symbolem totalitarnych zagrożeń i tragedii II wojny światowej. Funkcjonowanie Pomnika Zagłady w strukturze miasta jest bardzo wymagające. Miasto i jego otoczenie muszą być jednak przygotowane na zaspokojenie potrzeb zarówno zwiedzających, jak i mieszkańców, którzy tam na co dzień żyją i pracują. Zaspokojeniu tych potrzeb służy właśnie Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy (…)” – uważa Józef Pilch.

Wśród inwestycji, które będą realizowane w br., jest m.in. kontynuacja budowy centrum edukacyjno-sportowego przy prowadzonym przez powiat zespole szkół ogólnokształcących mistrzostwa sportowego i technicznych w Oświęcimiu. Miasto Oświęcim zmodernizuje nawierzchnie ulice w rejonie starówki. Rozpoczęta zostanie budowa drogi, która oddali ruch kołowy od drutów byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. Obecnie przechodzi on w ich bezpośredniej bliskości. Zadanie to zrealizuje gmina Oświęcim.

Każdy z samorządów do inwestycji dopłaca z własnych funduszy co najmniej 20 proc.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 r. po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego niemieckiego obozu Auschwitz, które budowała prywatna spółka. Jest skierowany do samorządów rejonu Oświęcimia. Zakłada przede wszystkim uporządkowanie i zagospodarowanie terenów wokół Muzeum Auschwitz. Jego celem jest też sprawienie, by Oświęcim był postrzegany nie tylko przez pryzmat obozu koncentracyjnego, ale także miasta, które ma wielowiekową historię.

Od 1997 r. na inwestycje pod auspicjami Programu z budżetu państwa trafiło ok. 103 mln zł. Fundusze te - wraz z wkładem beneficjentów, który wyniósł ok. 75 mln zł - umożliwiły realizację inwestycji o łącznej wartości ok. 178 mln zł. Między innymi zmodernizowany został w znacznym stopniu układ komunikacyjny w Oświęcimiu, a w zaadaptowanych zabytkowych budynkach zlokalizowanych nieopodal byłego obozu Auschwitz I powstała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Pileckiego.

Pierwszy etap Programu obejmował lata 1997-2001. Rada Ministrów przyjęła później drugą część dokumentu na lata 2002-2006, trzecią - 2007-2011 i czwartą - 2012-2015. W sierpniu ub.r. rząd podjął uchwałę o ustanowieniu piątego etapu. Obejmuje lata 2016-2020.

W V etapie OSPR mają zostać ukończone inwestycje o kluczowym znaczeniu dla dostępności otoczenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau. To m.in. droga do tzw. Judenrampe, czyli torowiska między byłymi obozami, gdzie podczas wojny bieg kończyły transporty z późniejszymi ofiarami obozu, a także przystosowanie znajdujących się tam dawnych magazynów spożywczych dla potrzeb stałej ekspozycji muzealnej przybliżającej historię tego miejsca.

Realizacja inwestycji w V etapie ma kosztować niemal 53,2 mln zł. Z budżetu państwa trafi na ten cel 35 mln zł. Wkład beneficjentów wynosi blisko 18,2 mln zł. (PAP)

 

14.04.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Rozpoczął się proces Hanny Zdanowskiej

  Obrazek do artykułu: Rozpoczął się proces Hanny Zdanowskiej

  Przed łódzkim sądem rozpoczął się w piątek proces prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, której prokuratura zarzuca poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera Włodzimierza G. Zarzuty nie są związane z jej działalnością, jako prezydenta miasta. Więcej

 • Katowicka straż miejska będzie informować o terminie wymiany pieców

  Obrazek do artykułu: Katowicka straż miejska będzie informować o terminie wymiany pieców

  31 grudnia 2021 r. i analogicznie ostatni dzień roku w latach 2023, 2025 i 2027 - to terminy, kiedy mieszkańcy woj. śląskiego muszą wymienić stare źródła ciepła, w zależności od okresu ich wcześniejszego użytkowania. W Katowicach będzie o tym przypominać Straż Miejska. Więcej

 • Tokaj: zbyt mało czasu na tak radykalne zmiany w Kodeksie wyborczym

  Obrazek do artykułu: Tokaj: zbyt mało czasu na tak radykalne zmiany w Kodeksie wyborczym

  Uważamy, że jest zbyt mało czasu do wyborów, żeby przeprowadzić tak radykalne zmiany w Kodeksie wyborczym - oceniła w piątek szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Wskazała, że wprowadzenie zmian nie jest "niemożliwe", ale może spowodować "chaos organizacyjny". Więcej

 • Odroczono sprawę wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina

  Obrazek do artykułu: Odroczono sprawę wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina

  Rozpoznanie skargi prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka na decyzję wojewody o wygaśnięciu jego mandatu zostało w czwartek odroczone do czasu rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny wniosków trzech podmiotów - m.in. HFPC - o udział w postępowaniu. Więcej

 • Rada Warszawy skarży zmianę nazw 47 ulic przez wojewodę

  Obrazek do artykułu: Rada Warszawy skarży zmianę nazw 47 ulic przez wojewodę

  Rada Warszawy głosami PO zdecydowała o zaskarżeniu do sądu administracyjnego zmiany 47 nazw ulic przez wojewodę mazowieckiego na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Zdaniem PO wojewoda wykorzystał ustawę do celów politycznych; PiS twierdzi, że ws. dekomunizacji rada miasta nie wykorzystała swojego czasu. Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE