Strona główna » Wiadomości » Aktualności » 80 wielkopolskich gmin wnioskuje o rządową pomoc po orkanie

80 wielkopolskich gmin wnioskuje o rządową pomoc po orkanie

11.10.17

80 wielkopolskich gmin wystąpiło do tej pory do wojewody o udzielenie pomocy poszkodowanym przez orkan Ksawery. Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zwrócił się we wtorek do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka o 204 tys. zł na ten cel.

articleImage: 80 wielkopolskich gmin wnioskuje o rządową pomoc po orkanie fot. Thinkstock

Rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube podał we wtorek, że największe zapotrzebowanie na zasiłki celowe do 6 tys. zł złożyły gminy Mikstat, Krotoszyn i Czajków.

Samorządy, wnioskując o udzielenie wsparcia, są zobowiązane przekazać wojewodzie m.in. listę uszkodzonych lub zniszczonych budynków z opisem szkody, informację o liczbie poszkodowanych osób i rodzin, a także wnioskowaną kwotę środków rezerwy celowej. "Według wstępnych szacunkowych danych zniszczeniu uległo ponad 140 budynków mieszkalnych i niemal tyle samo gospodarczych" - poinformował Stube.

Wojewoda zwrócił się we wtorek do ministra spraw wewnętrznych i administracji o kolejną pomoc w wysokości blisko 204 tys. zł dla poszkodowanych w ubiegłotygodniowej nawałnicy. W poniedziałek szef MSWiA podpisał wniosek wojewody o wypłatę pierwszych zasiłków dla ofiar orkanu na kwotę 123 tys. zł.

Zgodnie z wytycznymi MSWiA, poszkodowane osoby mogą otrzymać zasiłki celowe na podstawowe zabezpieczenie potrzeb w wysokości do 6 tys. zł. Jeżeli konieczny będzie remont domu lub jego odbudowa, kwota zasiłków może wzrosnąć do nawet 200 tys. zł.

Stube podkreślił, że wypłacane przez wojewodę zasiłki nie są pierwszą formą pomocy dla ofiar klęsk żywiołowych. W sierpniu przez Wielkopolskę przetoczyła się nawałnica, która zniszczyła 5 tys. budynków, w tym 3,8 tys. mieszkalnych. Wojewoda przekazał poszkodowanym blisko 34 mln zł. (PAP)

 

11.10.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE