Strona główna » Wiadomości » Przegląd prasy » Białystok: obok Pomnika Katyńskiego odsłonięto krzyż

Białystok: obok Pomnika Katyńskiego odsłonięto krzyż

13.04.17

Z inicjatywy Rodziny Katyńskiej w Białymstoku odsłonięty został w czwartek Krzyż Katyński, którego budowę sfinansowało miasto w ramach budżetu obywatelskiego. Będzie on dopełnieniem istniejącego już od 17 lat Pomnika Katyńskiego.

W podstawie Krzyża Katyńskiego, który stanął obok Pomnika Katyńskiego na skraju Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku, zamurowana została kapsuła zawierająca list, w którym m.in. opisano historię jego budowy.

W kapsule jest także ziemia z cmentarzy – miejsc spoczynku Polaków – miejsc kaźni wyszczególnionych na krzyżu. "Krzyż Katyński to symbol martyrologii narodu polskiego w czasie II wojny światowej. To hołd rodzin ofiar i społeczeństwa miasta oraz wyraz wdzięczności za ofiarę życia w obronie Ojczyzny. To symbol pamięci dla następnych pokoleń i dumy z bycia Polakiem" - napisano w przesłaniu.

W czwartkowej uroczystości odsłonięcia krzyża, która miała miejsce w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, młodzież, służby mundurowe. Pomnik wyświęcili duchowni trzech wyznań: katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego, modlono się w intencji ofiar na Wschodzie.

"Jesteśmy winni im pamięć, winni cześć, winni honor. Tak naprawdę zostały po nich tylko te nieśmiertelne guziki. Niech to miejsce symboliczne przypomina nam o tej strasznej zbrodni, po to tylko, aby nigdy więcej już ona się nie powtórzyła" - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

"Nasza wspólnota, jaką jest Rodzina Katyńska, nie żywi uczuć zemsty czy nienawiści do narodu rosyjskiego. Byłoby to zaprzeczeniem, przyjętego przez nas ponad tysiąc lat temu, chrześcijaństwa" - dodał, w imieniu tej organizacji, Tadeusz Borowski.

Mówił, że "mamy moralne prawo i obowiązek domagać się od sąsiadów wyjaśnienia prawdy o tych historycznych faktach". "Chociaż my, rodziny pomordowanych, odejdziemy, niech te kamienne i metalowe krzyże przypominają potomnym, jaką cenę płacili ci, którym zawdzięczamy naszą tożsamość narodową, honor, a ostatnio - także suwerenność" - dodał Borowski.

74 lata temu, 11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o "odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3.000 oficerów polskich" w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – to polskie święto obchodzone co roku właśnie 13 kwietnia w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. (PAP)

 

13.04.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE