Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Blisko 30 gmin zmieni od stycznia swoje granice

Blisko 30 gmin zmieni od stycznia swoje granice

12.07.18

Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów 1 stycznia 2019 roku zmienią się granice niektórych gmin i miast. Pięć miejscowości otrzyma status miast.

articleImage: Blisko 30 gmin zmieni od stycznia swoje granice fot. Thinkstock

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym Rada Ministrów jest upoważniona do dokonywania zmian w podziale terytorialnym. W drodze rozporządzenia może m.in. tworzyć, łączyć, dzielić i znosić gminy, ustalać ich granice i nadawać gminie lub miejscowości status miasta. Wydanie rozporządzenia wymaga zasięgnięcia przez ministra spraw wewnętrznych i administracji opinii zainteresowanych rad gmin. Wcześniej rady powinny przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami.

Wpłynęło 29 wniosków od gmin

W 2018 r. do MSWiA wpłynęło 29 wniosków od gmin dotyczących połączenia, ustalenia granic i nadania statusu miasta. Dwa wnioski gminy wycofały. Zgodnie z prawem Rada Ministrów rozpatruje wnioski i wydaje rozporządzenie do 31 lipca, a zmiany wchodzą w życie 1 stycznia następnego roku.

Zgodnie z ustawą rząd nie zmienia granic gmin, jeśli jeżeli dochody podatkowe na mieszkańca gminy w zmienionych granicach lub gminy utworzonej byłyby niższe od najniższych dochodów podatkowych na mieszkańca ustalonych dla poszczególnych gmin zgodnie z ustawą  o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Nie zmienia się też granic, jeśli gmina w zmienionych granicach lub gmina utworzona „byłaby mniejsza od najmniejszej pod względem liczby mieszkańców gminy w Polsce według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego ogłoszenie rozporządzenia”.
 

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


Zmiany granic i nowe miasta


Zgodnie z projektem rozporządzenia zmianie ulegną granice gminy Andrespol i miasta Rawa Mazowiecka w woj. łódzkim. Na Podkarpaciu zmienione zostaną granice gmin Iwierzyce i Sędziszów Małopolski oraz granice miasta Rzeszów i gmin Głogów Małopolski oraz Tyczyn. W woj. śląskim zmiany granic dotyczyć będą miasta Tarnowskie Góry i gminy Tworóg, a także zmian granic gmin Pilica i Ogrodzieniec. W Wielkopolsce granice zmieni miasto Kościan, gminy Pakosław, Jutrosin i Rawicz.

Zaproponowano też nadanie statusu miasta pięciu miejscowościom: małopolskim Koszycom, świętokrzyskiej Nowej Słupi, Pierzchnicy i Szydłowowi oraz miejscowości Wielbark z woj. warmińsko-mazurskiego.

Ustalenia granic gmin

Zmienią się też granice Opoczna w woj. łódzkim, gdzie włączenie niezamieszkałego terenu wpisuje się w cel strategiczny miasta – powiększenie jego granic administracyjnych. Ustalenie granic miast: Koszyce, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów oraz Wielbark jest następstwem nadania tym miejscowościom statusu miasta. Do miasta Kolbuszowa na Podkarpaciu włączony zostanie obszar obrębu ewidencyjnego Kolbuszowa Dolna.

Podkarpacki Sędziszów Małopolski powiększy się o obszary, które według rozporządzenia stanowią naturalny kierunek rozwoju miasta. Pomorskie Kartuzy również powiększą się, podobnie zachodniopomorskie Gryfino.

Wydatki samorządów szacowane na ok. 704,3 tys. zł

Do negatywnego rozpatrzenia rekomendowano wnioski o zmianę granic gminy Dobrzeń Wielki w Opolskiem oraz miasta Rzeszów, a także o zmianę granic gminy Kleczew w Wielkopolsce.
Odmówiono też prośbom o nadanie statusu miasta miejscowościom Lubowidz na Mazowszu oraz Skarbimierz w woj. opolskim. Nie połączone zostaną też gmina Krasne i miasto Rzeszów.  

 Jak podkreślono w ocenie skutków regulacji, ujęte w projekcie zmiany zostały skonsultowane z mieszkańcami. Wydatki samorządów szacowane na ok. 704,3 tys. zł związane są z pracami ewidencyjnymi obejmującymi wnioskowane do zmiany tereny, w tym drogi publiczne, oraz zmiany szyldów i pieczęci.

Dodatkowe koszty samorządy poniosą m.in. na aktualizacje rejestrów i ewidencji w zakresie zmian w identyfikatorach terytorialnych.

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym., Kamil Buliński

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Komentarz

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Urny, lokale i komisje, czyli kolizje przepisów wyborczych

  Obrazek do artykułu: Urny, lokale i komisje, czyli kolizje przepisów wyborczych

  PKW zwraca uwagę na kolizje przepisów dotyczących przeprowadzenia referendum i wyborów samorządowych. W przypadku organizacji obu głosowań w jednym terminie byłby problem m.in. z komisjami obwodowymi, lokalami, kampanią i urnami. Więcej

 • Wybory raczej 21 października lub 4 listopada

  Obrazek do artykułu: Wybory raczej 21 października lub 4 listopada

  Czekamy na zarządzenie premiera ws. terminu wyborów samorządowych. Prezes Rady Ministrów powinien wskazać datę głosowania pomiędzy 16 lipca a 16 sierpnia 2018 r. Do tej pory wymieniane były trzy niedziele. Więcej

 • Pomoc dla poszkodowanych w podtopieniach

  Obrazek do artykułu: Pomoc dla poszkodowanych w podtopieniach

  MSWiA przypomina, że samorządy powinny ocenić sytuację na swoich terenach i przesłać informacje do wojewodów. Wojewodowie prześlą następnie wnioski do resortu, który podejmie decyzję o pomocy finansowej. Więcej

 • PKW informuje, jak zagłosować korespondencyjnie

  Obrazek do artykułu: PKW informuje, jak zagłosować korespondencyjnie

  Wyborcy z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą głosować korespondencyjnie, taki zamiar powinni zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed dniem wyborów. Komisarz niezwłocznie przekazuje zgłoszenie właściwemu urzędnikowi wyborczemu w gminie. Więcej

 • Więcej Polski w Polsce

  Obrazek do artykułu: Więcej Polski w Polsce

  W porównaniu z poprzednim rokiem uległa zmianie powierzchnia Polski, która zwiększyła się o 1 643 ha – podał Główny Urząd Statystyczny. Podajemy, gdzie terenu przybyło. Więcej

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE