Strona główna » Wiadomości » Przegląd prasy » Budowę węzła Granitowa dofinansuje UE

Budowę węzła Granitowa dofinansuje UE

16.03.17

72,8 mln zł ze środków unijnych zostanie przeznaczonych na budowę węzła Granitowa w prawobrzeżnej części Szczecina – poinformował w czwartek wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski. Koszt inwestycji wyniesie 85,6 mln zł.

Inwestycja obejmuje rozbudowę skrzyżowania ul. Floriana Krygiera i ul. Granitowej wraz z odcinkiem drogi w kierunku autostrady A6. To ważny punkt komunikacyjny łączący m.in. mieszkańców prawobrzeżnej części Szczecina z Gryfinem.

Jak podkreślił wojewoda Kozłowski, inwestycja nie doszłaby do realizacji, gdyby nie decyzja Ministerstwa Rozwoju o zwiększeniu o 1,2 mld zł puli funduszy na konkurs w Programie Infrastruktura i Środowisko. "Perspektywa wydatkowania tych środków jest dość krótka, bo obejmuje czas od 2017 do 2019 r." – zaznaczył.

Zastępca prezydent miasta Szczecina Michał Przepiera powiedział, że w 2017 r. magistrat ma zamiar ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę inwestycji, by w 2018 r. rozpocząć jej realizację. W bieżącym roku szczeciński urząd miasta planuje także wykupienie nieruchomości, co jest niezbędne dla rozpoczęcia inwestycji. Szacunkowy koszt ich wykupu to ok. 6 mln zł.

"Inwestycja nie dotyczy wyłącznie budowy węzła Granitowa i jego połączenia z A6, ale także demontaż mostu Północnego i budowę na tym miejscu nowego. Otworzy nam to drogę do kolejnych działań inwestycyjnych. Chcielibyśmy pozyskać środki unijne, by dawna Autostrada Poznańska, a dzisiejsza ulica Floriana Krygiera, stała się ulicą dwujezdniową" – zaznaczył.

Zdaniem Przepiery "dwa lata budowy są terminem realnym na realizację tej inwestycji, czyli rozbiórki mostu, budowy nowego mostu oraz węzła komunikacyjnego, czyli ronda z sygnalizacją świetlną".

Ministerstwo Rozwoju poinformowało w czwartek, że dodatkowo łącznie 1,2 mld zł unijnego wsparcia na inwestycje drogowe przekazane zostanie dla dziewięciu miast na prawach powiatu. Oprócz Szczecina to: Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice (na dwie inwestycje), Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Toruń i Wrocław. Podczas oceny wniosków inwestycje zgłoszone przez te miasta uzyskały wymagane minimum punktowe, ale nie wystarczyło już dla nich środków. (PAP)

mzb/ amac/

16.03.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE