Strona główna » Wiadomości » Finanse komunalne » Budżet obywatelski - bielszczanie wybiorą spośród 81 projektów

Budżet obywatelski - bielszczanie wybiorą spośród 81 projektów

09.10.17

Spośród 81 propozycji: 18 ogólnomiejskich i 63 osiedlowych, mieszkańcy wybiorą projekty, które będą zrealizowane w Bielsku-Białej w ramach budżetu obywatelskiego w 2018 r. Głosowanie ruszy w czwartek i potrwa tydzień – podał w poniedziałek bielski magistrat.

articleImage: Budżet obywatelski - bielszczanie wybiorą spośród 81 projektów fot. Thinkstock

Lista projektów, które zakwalifikują się do realizacji, zostanie ogłoszona do 16 listopada.

"Głos na zgłoszone projekty – jeden ogólnomiejski i jeden osiedlowy, może oddać każdy mieszkaniec miasta powyżej 16. roku życia. Uczynić to można osobiście w jednym z wyznaczonych punktów lub elektronicznie za pomocą strony internetowej www.obywatelskibb.pl" – powiedział w poniedziałek rzecznik magistratu bielskiego Tomasz Ficoń.

Na wyłonione pomysły samorząd przeznaczy 4,5 mln zł, czyli ok. 0,5 proc. swoich wydatków. To o 750 tys. zł więcej niż w br. Na inwestycje ogólnomiejskie, które dotyczą mieszkańców więcej niż jednego osiedla, trafi 1,5 mln zł. Na jeden projekt przeznaczyć można maksymalnie 500 tys. zł. Na propozycje lokalne, dotyczące osiedla, miasto przeznaczy 3 mln zł. Wartość zadania nie może przekroczyć 100 tys. zł.

Na liście projektów ogólnomiejskich znalazły się m.in. propozycje stworzenia punktu poradnictwa ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych i starszych, zakupu zeskoku na boisku lekkoatletycznym w centrum Bielska-Białej, budowy ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Białej i zakupu bezinwazyjnego urządzenia do diagnostyki wad postawy ciała u dzieci i młodzieży. Jest też propozycja odrestaurowania na starym cmentarzu ewangelickim grobowca zasłużonej dla miasta familii Sennewaldt, w której spoczywa m.in. jeden z burmistrzów Bielska Karol Ferdynand Sennewaldt.

Wśród projektów osiedlowych dominują pomysły budowy placów zabaw i doposażenia miejsc wypoczynku i przedszkoli. Są propozycje stworzenia pracowni modelarskiej, zakupu książek do bibliotek osiedlowych, stworzenia klubu szachowego, orkiestry dętej i zespołu mażoretek, zakup niewielkich pojazdów dla strażaków ochotników, a także zabezpieczenia muru starego cmentarza ewangelickiego.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Zgłaszają oni projekty, a następnie w głosowaniu wybierają najlepsze. Idea powstała w brazylijskim mieście Porto Alegre jako inicjatywa oddolna mieszkańców. Został wprowadzony w latach 1991 i 1992. Okazał się wielkim sukcesem. W Polsce pionierem był Sopot, który zainicjował go w 2011 r. Pierwsze głosowanie w Bielsku-Białej odbyło się w 2014. Obecna edycja jest już czwartą. (PAP)

 

09.10.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE