Strona główna » Wiadomości » Finanse komunalne » Bulwar nad Bzurą wśród zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego w Sochaczewie

Bulwar nad Bzurą wśród zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego w Sochaczewie

07.11.17

Budowa ścieżki pieszo-rowerowej stanowiącej bulwar nad Bzurą oraz wzniesienie pięciu wiat w pobliżu plaży miejskiej, a także bezpłatne lekcje jęz. angielskiego dla mieszkańców miasta to m.in. zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego Sochaczewa (Mazowieckie).

articleImage: Bulwar nad Bzurą wśród zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego w Sochaczewie fot. Thinkstock

W piątej już edycji tego przedsięwzięcia spośród 17 poddanych pod głosowanie projektów 6 zostanie w pełnym lub częściowym zakresie zrealizowanych w przyszłym roku - poinformował w poniedziałek PAP sochaczewski Urząd Miasta.

W ramach Budżetu Obywatelskiego Sochaczewa do rozdysponowania było 1 mln 150 tys. zł, przy czym obowiązywał podział na projekty duże o wartości od 100 do 830 tys. zł oraz małe, których koszt nie przekraczał 100 tys. zł. Mieszkańcy miasta, głosowali na zgłoszone w formie ankiet wrzucanych do 19 urn na terenie miasta lub przez internet.

„Po podliczeniu głosów wiemy już, że wygrało sześć projektów - dwa duże i cztery małe. Przedsięwzięcia te zostaną wpisane do budżetu Gminy Miasto Sochaczewa i zrealizowane w przyszłym roku kalendarzowym. Podczas trzytygodniowego głosowania odnotowano w sumie 5846 ważnych głosów” – podał Urząd Miasta Sochaczewa, dodając, iż każdy z mieszkańców mógł wytypować na kwestionariuszu maksymalnie dwa z 17 projektów.

Wśród zwycięskich projektów znalazła się m.in. budowa bulwaru nad Bzurą. Szacunkowy koszt tej inwestycji w złożonym wniosku został wyceniony na pełną pulę dla projektów dużych, czyli 830 tys. zł, ale ponieważ zdobył mniej głosów niż pomysł z ich największą liczbą, czyli remonty dwóch ulic w dzielnicy Chodaków - za 300 tys. zł, to zgodnie z regulaminem na jego realizację przypadła pozostała część środków, czyli 530 tys. zł. „Niewykluczone jednak, że wzorem lat poprzednich, ratusz dołoży pieniędzy, aby inwestycja mogła być kompleksowo zrealizowana” – zaznaczył sochaczewski Urząd Miasta.

Projekt bulwaru nad Bzurą zakłada budowę ścieżki pieszo-rowerowej, która ma połączyć ul. Podzamcze z terenem plaży miejskiej. Przedsięwzięcie pozwoli bez przeszkód dotrzeć na teren plaży osobom niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich oraz rodzicom z małymi dziećmi. Wzdłuż bulwaru staną słupy oświetleniowe.

Uzupełnieniem tego projektu jest inny zwycięski pomysł – budowa pięciu wiat rekreacyjno-piknikowych z zadaszeniem i drewnianą podłogą, które zlokalizowane byłyby właśnie w okolicy miejskiej plaży. Przewidywany koszt inwestycji to 100 tys. zł. „Rodziny z małymi dziećmi oraz osoby starsze będą mogły schronić się przed słońcem w upalne dni. Dodatkowo wiaty będą mogły służyć do alternatywnych form wypoczynku i rekreacji połączonej z piknikiem lub grillowaniem” – zaznaczył sochaczewski Urząd Miasta.

Z kolei projekt „Angielski za darmo dla mieszkańców Sochaczewa” o wartości 100 tys. zł ma podwyższyć poziom znajomości tego języka wśród mieszkańców Sochaczewa. Pomysł zakłada zatrudnienie lektorów i korepetytorów, zakup materiałów dydaktycznych oraz wybranie odpowiedniej sali, w której będą prowadzone byłyby zajęcia grupowe na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym. „Rekrutacja zainteresowanych osób powinna odbyć się w pierwszym półroczu przyszłego roku” – zapowiedział Urząd Miast Sochaczewa.

W ramach obecnej edycji Budżetu Obywatelskiego Sochaczewa w głosowaniu przepadły m.in. takie projekty, jak: strefa kibica na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018, cykl pikników integracyjnych dla mieszkańców miasta czy multimedialny przewodnik po mieście na smartfony. (PAP)

 

07.11.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE