Strona główna » Wiadomości » Aktualności » CBA zakończyło kontrolę w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego

CBA zakończyło kontrolę w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego

20.03.17

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło prowadzoną od czerwca ubiegłego roku kontrolę w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego w Katowicach - poinformował w poniedziałek marszałek województwa Wojciech Saługa. Zapowiedział, że urząd ujawni protokół pokontrolny.

articleImage: CBA zakończyło kontrolę w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego fot. Thinkstock

Prowadzona w urzędzie kontrola trwała dziewięć miesięcy: od 16 czerwca ubiegłego roku do 16 marca br. Zgodnie z przepisami, od dnia zakończenia kontroli kontrolowany ma siedem dni na przedstawienie swojego stanowiska do protokołu - termin ten upływa w najbliższy czwartek.

Przed podpisaniem protokołu kontrolowana instytucja ma prawo złożyć "umotywowane zastrzeżenia" do jego treści oraz prawo do odmowy podpisania protokołu. Jak mówił marszałek, obecnie trwają uzgodnienia dotyczące protokołu.

"Dzisiaj najważniejsze jest uzgodnić protokół, mamy czas do czwartku. Myślę, że ten protokół będzie mógł się stać jawny (...). Na dzisiaj jedyne co mogę powiedzieć - że w związku z kontrolą nie ma żadnych postawionych zarzutów" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Saługa przed rozpoczęciem sesji Sejmiku Woj. Śląskiego.

Zastrzegł, że zakończenie kontroli i opuszczenie urzędu przez funkcjonariuszy CBA nie oznacza zamknięcia wszystkich związanych z nią procedur. "Myślę, że to (kontrola w urzędzie - PAP) jest jakiś etap prac, etap kontroli" - powiedział marszałek. Poinformował, że funkcjonariusze zabezpieczyli określoną ilość dokumentów, które zapewne będą teraz analizowane przez CBA. "Kontrola się kończy, ale procedury - z tego co rozumiem - w CBA trwają dalej" - dodał Saługa.

Działania CBA w urzędzie marszałkowskim prowadzone były jako "kontrola określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie wsparcia finansowego udzielonego w ramach wybranych programów operacyjnych na lata 2007-2013, w szczególności tych, których udzielającym wsparcia i beneficjentem jest Województwo Śląskie".

W połowie czerwca ubiegłego roku Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę rozdziału i wydatkowania środków unijnych przez 16 urzędów marszałkowskich. Zapowiadano wówczas, sprawdzane miały być też oświadczenia majątkowe marszałków województw. Jak przekazywali 16 czerwca przedstawiciele CBA, kontrola w urzędach „dotyczy przede wszystkim tych projektów, w których urząd marszałkowski sam przyznawał sobie środki, sam je realizował i później sam rozliczał”.

Kontrolą objęto decyzje finansowe dotyczące wybranych programów operacyjnych z lat 2007-13. Badana miała być zgodność z prawem ich podejmowania i realizacji przez urzędy marszałkowskie. Łączne środki w 16 programach regionalnych z lat 2007-13 wynosiły 17,3 mld euro.

Pod koniec czerwca ubiegłego roku podczas sesji Sejmiku Woj. Śląskiego o informację nt. kontroli CBA prosili radni PSL, które wraz z PO, SLD i Ruchem Autonomii Śląska tworzy rządzącą koalicję w regionalnym samorządzie. Saługa przekazał wówczas m.in., iż kontrolujący deklarowali zamiar skontrolowania całej poprzedniej perspektywy unijnej – szczególnie pod kątem wniosków własnych. Sygnalizował też, że w urzędzie trwały wówczas również inne kontrole CBA, o których nie informowano publicznie. (PAP)

 

20.03.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE