Strona główna » Wiadomości » Finanse komunalne » Ciechanów z budżetem na 2018 rok - rekordowe inwestycje

Ciechanów z budżetem na 2018 rok - rekordowe inwestycje

30.11.17

Radni Ciechanowa przyjęli w czwartek budżet miasta na 2018 r. Jest on rekordowy pod względem inwestycji, na które nakłady wyniosą tam prawie 82,7 mln zł. Będą to w większości zadania objęte wsparciem z UE i budżetu państwa, które wyniesie w sumie ponad 54,4 mln zł.

articleImage: Ciechanów z budżetem na 2018 rok - rekordowe inwestycje fot. Thinkstock

Ciechanów jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które mają już uchwalony budżet na 2018 r. W związku z tym mogą ruszyć procedury przetargowe na zadania jednoroczne zaplanowane do realizacji właśnie w 2018 roku – poinformował ciechanowski urząd miasta.

„Należy zauważyć, że skala działań inwestycyjnych jest rekordowa pod względem przewidywanych nakładów finansowych” – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, cytowany w komunikacie urzędu, dotyczącym przyszłorocznego budżetu. Zaznaczył, iż tak duże jak w 2018 r. nakłady inwestycyjne „nie skutkują zwiększaniem obciążeń finansowych po stronie mieszkańców”.

Według ciechanowskiego urzędu miasta, 2018 r. będzie kolejnym rokiem z rzędu, gdy lokalne podatki oraz opłaty nie będą podwyższane.

„Brak podwyżek lokalnych podatków i opłat w 2018 r. będzie oznaczał, iż na koniec 2018 r. będziemy mieli do czynienia z pierwszym tak długim okresem - 5 lat, w którym nie dokonywano zwiększenia obciążeń po stronie mieszkańców względem miasta” – dodał prezydent Ciechanowa.

Kosiński tłumaczył, że w wyniku znacznego zmniejszenia wysokości emitowanych obligacji w bieżącym roku okres ostatnich trzech lat zamknie się w Ciechanowie brakiem zwiększenia ogólnego długu miasta oraz spłaceniem ponad 5,5 mln zł zobowiązań z lat 2009-14.

Według ciechanowskiego urzędu, prognozowane dochody na 2018 r. szacowane są na blisko 225,7 mln zł, z czego ponad 168,8 mln zł to dochody bieżące. Poziom tych dochodów jest porównywalny do planu na 2017 r. - są to m.in. dotacje, subwencje, wpływy z podatków i opłat lokalnych, udziały w podatkach, dochody z czynszów i wpływy ze sprzedaży mienia.

Dochody majątkowe mają wynieść ponad 56,8 mln zł. Ich poziom jest sześciokrotnie wyższy niż w 2017 r., co wynika z pozyskania przez Ciechanów środków zewnętrznych. Dotacje unijne, które uwzględnione są w wydatkach i rozliczeniach na 2018 r., to kwota blisko 49,4 mln zł, natomiast środki z budżetu państwa - ponad 5 mln zł.

Wśród zadań z wykorzystaniem środków zewnętrznych ciechanowski urząd miasta wymienił m.in.: budowę parkingu park & ride, nowej drogi obwodowej, elektroniczny system informacji pasażerskiej, rewitalizację wieży ciśnień oraz budowę systemu wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi.

Wydatki w budżecie Ciechanowa na 2018 r. wynoszą ponad 247,2 mln zł, z czego wydatki bieżące to 164,5 mln zł. (PAP)

 

30.11.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE