Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami nie jest określona wzorem

Czy w treści deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy zawrzeć kwotę tej opłaty, którą wyliczać będzie mieszkaniec?

articleImage: Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami nie jest określona wzorem fot. Thinkstock

Czy w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy zawrzeć kwotę tej opłaty, którą wyliczać będzie mieszkaniec, czy też może on podać jedynie ilość mieszkańców bez obliczania stawki opłaty, a samodzielnie do tej stawki dojść odnosząc się do aktualnej uchwały rady gminy w sprawie wysokości tej opłaty?

Czy deklaracja bez podanej wysokości opłaty może stanowić podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego?

Odpowiedź:

O treści deklaracji decyduje rada gminy, gdyż nie ma jednego wzoru, który były wzorem powszechnie obowiązującym. To powoduje wątpliwości wskazane w pytaniu.

Uzasadnienie:

Racjonalnym rozwiązaniem byłoby ustalenie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi po zebraniu deklaracji od właścicieli nieruchomości. Wtedy byłoby wiadomo jaka liczba mieszkańców będzie ją uiszczać. Pozwoliłoby to na oszacowanie wysokości opłaty, bez podejmowania kolejnej uchwały np. korygującej poprzednie ustalenia, gdyby rada gminy zdecydowała się na ustalenie wysokości opłaty jednocześnie z ustaleniem wzoru deklaracji, a okazałoby się, że wysokość opłaty jest niedoszacowana lub przeszacowana. Wobec braków jednolitych przepisów możliwe są dwa rozwiązanie:

Najpierw wójt (burmistrz/prezydent miasta) zbierze deklaracje z informacjami dotyczącymi liczby osób zamieszkujących na terenie danej nieruchomości, a dopiero później rada gminy ustali wysokość opłaty. Wtedy właściciel nieruchomości będzie uiszczał opłatę, którą sam obliczy na podstawie uchwały, ale siłą rzeczy jej wysokość nie będzie podana w deklaracji.
Jeśli jednak gmina określi wysokość opłaty, to wtedy w zależności od przyjętej metody obliczania wysokości opłaty, w deklaracji powinna być rubryka przeznaczona na wskazanie np. powierzchni nieruchomości albo liczby mieszkańców ją zamieszkujących oraz rubryka przeznaczona na samodzielne obliczenie wysokości opłaty.

O tym, czy w tym drugim przypadku brak wyliczonej opłaty będzie stanowił podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego powinno wynikać z objaśnień, jakie wzorowi deklaracji muszą towarzyszyć.

W mojej ocenie, wystawianie od razu tytułu wykonawczego byłoby nadmiernym rygoryzmem, gdyż brak wyliczonej opłaty wcale nie musi być dowodem, że opłata nie będzie wnoszona lub będzie wnoszona w wysokości innej, niż należna albo z opóźnieniem.

Gdyby z objaśnień wynikało, że właściciel nieruchomości ma obowiązek samodzielnego wyliczenia wysokości opłaty, a deklaracja nie zawierałaby tej informacji, to zawsze można wezwać właściciela nieruchomości do jej uzupełnienia

 

Janusz Jerzy 26.04.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy

Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami nie jest określona wzorem

Zapisz się na bezpłatny Newsletter Samorządowy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

 • Nowy dowód można wyrobić w dowolnym urzędzie gminy

  Obrazek do artykułu: Nowy dowód można wyrobić w dowolnym urzędzie gminy

  Od 1 marca br. marca dowód osobisty będzie można wyrobić w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Z nowego wzoru dokumentu zniknie kilka informacji, m.in. o adresie zameldowania, wzroście i kolorze oczu; nie będzie także podpisu posiadacza. Więcej

 • Włoskie miasto wprowadziło opłaty od sklepowych wystaw

  Obrazek do artykułu: Włoskie miasto wprowadziło opłaty od sklepowych wystaw

  "Delirium tax"- tak nowy podatek nazwali właściciele sklepów i lokali w Bolonii. Muszą oni go płacić od każdej informacji wywieszonej w witrynie, na przykład o wyprzedażach. Ale podatkiem objęto nawet menu w oknach restauracji i wycieraczki z nazwą sklepu. Więcej

 • Organizacje nagrodzone za zachęcanie do udziału w wyborach

  Obrazek do artykułu: Organizacje nagrodzone za zachęcanie do udziału w wyborach

  Sześć organizacji pozarządowych, najskuteczniej zachęcających Polaków do udziału w wyborach samorządowych, otrzymało w piątek w Pałacu Prezydenckim nagrodę Super Samorząd 2014. "Samorządność jest fundamentem demokracji" - napisał prezydent do uczestników uroczystości. Więcej

Aktualności - Samorząd

Tego samego autora