Strona główna » Wiadomości » Przegląd prasy » Demokrata de Blasio po raz drugi wybrany na burmistrza Nowego Jorku

Demokrata de Blasio po raz drugi wybrany na burmistrza Nowego Jorku

08.11.17

Należący do Partii Demokratycznej Bill de Blasio wywalczył drugą kadencję we wtorkowych wyborach burmistrza Nowego Jorku, największego miasta USA - wynika ze wstępnych rezultatów, ogłoszonych przez komisję wyborczą.

Na Demokratę zagłosowało ok. 65 proc., a na jego najważniejszą rywalkę, Republikankę Nicole Malliotakis, niecałe 30 proc. wyborców. Dalekie kolejne miejsca zajęło kilku niezależnych kandydatów.

Wynik wyborów to "początek nowej ery" - oświadczył de Blasio podczas wieczoru wyborczego na Brooklynie.

Przemawiając do swoich zwolenników, polityk obiecywał zwiększyć finansowanie żłobków, zapewnić większą dostępność mieszkań w przystępnej cenie, wyposażyć wszystkich policjantów w minikamery montowane na mundurze oraz walczyć o zwiększenie środków na naprawę nowojorskiego metra. Obiecał też bronić praw zamieszkujących miasto imigrantów i mniejszości oraz głośne krytykować działania prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Panie prezydencie, nie wygra pan, jeśli będzie pan atakował wartości Nowego Jorku. Jeśli sprzeniewierzy się pan wartościom miasta, z którego pan pochodzi, to miasto będzie walczyć przeciw panu. (...) Będziemy walczyć i wygramy" - mówił de Blasio.

Według mediów Trump, który kiedyś na Twitterze nazwał Demokratę na Twitterze "najgorszym burmistrzem USA", prezydent także wziął udział w wyborach i oddał głos drogą korespondencyjną.

De Blasio wywalczył drugą kadencję na stanowisku burmistrza Nowego Jorku jako pierwszy Demokrata od 1985 roku, i to mimo że w radzie miejskiej Demokraci przewyższają liczebnie Republikanów w stosunku 6:1.

Jak pisze agencja dpa, de Blasio "nie jest wśród nowojorczyków szczególnie popularny, ale jest akceptowany". Demokrata, uważany za przedstawiciela lewego skrzydła swojego ugrupowania, cieszy się poparciem licznych sponsorów i związków zawodowych. Wśród obietnic wyborczych, których nie spełnił w poprzedniej kadencji, jest obniżenie liczby bezdomnych i zwiększenie oferty dostępnych cenowo lokali mieszkalnych.

Wybory burmistrza Nowego Jorku odbyły się dokładnie tydzień po zamachu na Manhattanie, gdzie 29-letni mężczyzna z Uzbekistanu staranował furgonetką ludzi na ścieżce rowerowej, zabijając osiem osób i raniąc 11. Istnieją przesłanki wskazujące, że zamachowiec inspirował się Państwem Islamskim (IS).(PAP)

 

08.11.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE