Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Dodatek funkcyjny można przyznać bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy

Dodatek funkcyjny można przyznać bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy

24.11.17

Zgodnie z treścią art. 36 ust. 4 ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych, istnieje możliwość przyznawania dodatków funkcyjnych wszystkim pracownikom, bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy, a zatem także pracownikom umownym. 

articleImage: Dodatek funkcyjny można przyznać bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy fot. Thinkstock

Pytanie:
Pracownik administracji zatrudniony jest w szkole na stanowisku głównego specjalisty, grupa XII. Jest to stanowisko urzędnicze. Ten pracownik sprawuje też nadzór nad pracownikami obsługowymi. Aby mógł otrzymywać dodatek funkcyjny, zaproponowano mu zmianę stanowiska na kierownika gospodarczego - grupa XIII. Stanowisko kierownika gospodarczego jest stanowiskiem pomocniczym i obsługi. Czy w związku ze zmianą stanowiska ze stanowiska urzędniczego na stanowisko pomocnicze pracownik na tym nie straci? Ewentualnie czy głównemu specjaliście można przyznać dodatek funkcyjny za nadzór nad pracownikami obsługi?

Odpowiedź:
Zgodnie z treścią art. 36 ust. 4 ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych – dalej u.p.s., istnieje możliwość przyznawania dodatków funkcyjnych wszystkim pracownikom, bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy, a zatem także pracownikom umownym. W przepisach ustawy ani rozporządzenia nie uregulowano żadnych zasad przyznawania dodatków funkcyjnych dla pracowników umownych.

Zgodnie z art. 39 ust. 2 pkt 2 u.p.s. warunki przyznawania i wypłaty tych dodatków mają być ustalane w regulaminach wynagradzania u poszczególnych pracodawców. Zatem aby ustalić zasady nabywania prawa do dodatku funkcyjnego należy sięgnąć do treści regulaminu wynagradzania obowiązującego w danej szkole. 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE