Dodatek stażowy pracownika samorządowego – dodatkowe zatrudnienie

Jak prawidłowo naliczyć dodatek stażowy pracownika samorządowego, który podjął dodatkowe zatrudnienie w samorządowej jednostce kultury?

articleImage: Dodatek stażowy pracownika samorządowego – dodatkowe zatrudnienie fot. Thinkstock

Pracownik został przyjęty do pracy w jednostce samorządu terytorialnego w maju 2001 r., z ponad 20 letnim stażem pracy nabytym w poprzednich miejscach pracy (zakończone stosunki pracy) otrzymuje dodatek stażowy w wysokości 20% i jest to zatrudnienie podstawowe. W 2009 r. podjął dodatkowe zatrudnienie w samorządowej jednostce kultury (główny księgowy).

W jakiej wysokości, jeśli w ogóle należy naliczyć mu dodatek stażowy?

Odpowiedź

Pracownikowi w instytucji kultury należy zaliczyć poprzednie zakończone okresy zatrudnienia, z wyłączeniem podstawowego okresu zatrudnienia w jednostce samorządowej, tzn. z wyłączeniem okresu zatrudnienia od 2001 r. – chyba, że w instytucji kultury obowiązują przepisy płacowe stanowiące inaczej.

W podstawowym miejscu pracy należy pracownikowi naliczać dodatek stażowy zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych. Jeżeli chodzi o dodatkowe miejsce zatrudnienia – instytucję kultury – to w przypadku gdy w tej instytucji obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 23 kwietnia 1999 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w instytucjach kultury prowadzących w szczególności działalność w zakresie upowszechniania kultury (Dz. U. Nr 45, poz. 446 z późn. zm.), zgodnie z § 4 ust. 2-3 do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, a w przypadku dodatkowego zatrudnienia pracownika prawo do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego. Tym samym należy uznać, że pracownikowi w instytucji kultury należy zaliczyć poprzednie zakończone okresy zatrudnienia, z wyłączeniem okresu zatrudnienia w jednostce samorządowej, tzn. z wyłączeniem okresu zatrudnienia od 2001 r. Jednakże, jeżeli w instytucji kultury obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 31 marca 1992 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niektórych instytucji kultury (Dz. U. Nr 35, poz. 151 z późn. zm.), to zgodnie z § 4 ust. 2 do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia. Skoro nie ma tu mowy o zakończonych okresach, lub okresach zatrudnienia podstawowego albo dodatkowego, wliczeniu podlega każdy okres zatrudnienia niezależnie od jego charakteru i tego, czy nadal trwa albo czy już się skończył.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 23 kwietnia 1999 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w instytucjach kultury prowadzących w szczególności działalność w zakresie upowszechniania kultury (Dz. U. Nr 45, poz. 446 z późn. zm.)

Michał Culepa 19.12.11
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy

Dodatek stażowy pracownika samorządowego – dodatkowe zatrudnienie

Zapisz się na bezpłatny Newsletter Samorządowy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • Już cały skład rezygnuje z pracy w Państwowej Komisji Wyborczej

    Obrazek do artykułu: Już cały skład rezygnuje z pracy w Państwowej Komisji Wyborczej

    Sześciu kolejnych sędziów zapowiedziało w piątek rezygnację z członkostwa w PKW po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych, co oznacza zmianę całego składu Komisji. Deklarację o zrzeczeniu się członkostwa w PKW złożył też sędzia Stanisław Zabłocki, a do dymisji podał się szef PKW Stefan Jaworski. Więcej

  • Rada Miasta w Warszawie: PO-33, PiS-24, SLD-2, WWS-1

    Obrazek do artykułu: Rada Miasta w Warszawie: PO-33, PiS-24, SLD-2, WWS-1

    Platforma Obywatelska zdobyła w wyborach samorządowych w stolicy 33 mandaty w Radzie Warszawy, PiS uzyskało 24 mandaty, SLD - dwa, a jeden mandat przypadł Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej – ogłosiła w piątek Miejska Komisja Wyborcza. Więcej

  • Oficjalne wyniki wyborów najwcześniej w sobotę po południu

    Obrazek do artykułu: Oficjalne wyniki wyborów najwcześniej w sobotę po południu

    PKW zatwierdziła do piątkowego wieczoru protokoły z wyborów do sejmików w pięciu województwach; ogłoszenie oficjalnych wyników zależy od zatwierdzenia pozostałych 11 protokołów. Wiadomo już, że wyniki wyborów do sejmiku dolnośląskiego komisja wojewódzka poda najwcześniej w sobotę po południu. Więcej

Aktualności - Samorząd

Tego samego autora