Dodatkowe wynagrodzenie roczne nie jest składnikiem wynagrodzenia minimalnego

Czy dodatkowe wynagrodzenie roczne pracownika samorządowego jest składnikiem wynagrodzenia minimalnego?

articleImage: Dodatkowe wynagrodzenie roczne nie jest składnikiem wynagrodzenia minimalnego fot. Thinkstock



Odpowiedź

Nie, gdyż w statystyce nie jest ono ujmowane jako składnik wynagrodzenia osobowego.

Zgodnie z art. 6 ust. 4-5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.) - dalej u.m.w.p. do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych.

Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:
nagrody jubileuszowej;
odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Jednakże należy zwrócić uwagę, że do wynagrodzenia porównywanego do wynagrodzenia minimalnego bierze się pod uwagę składniki zaliczone do wynagrodzeń osobowych.

Odesłanie przez u.m.w.p. do składników zaliczonych do wynagrodzeń osobowych oznacza, że przy porównywaniu wysokości wynagrodzenia z wysokością minimalną nie są brane pod uwagę: dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej oraz wypłaty z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej w jednostkach na rozrachunku. Te składniki – zwłaszcza "trzynastka" - są bowiem ujmowane w sprawozdawczości odrębnie (por. w tej kwestii objaśnienia do formularzy Z-03 i Z-06 – załącznik nr 1 do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 2011 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2011; Dz. U. Nr 83, poz. 453).

Przydatne materiały:
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 2011 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2011; Dz. U. Nr 83, poz. 453)
Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.)

 

Michał Culepa 12.01.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy

Dodatkowe wynagrodzenie roczne nie jest składnikiem wynagrodzenia minimalnego

Zapisz się na bezpłatny Newsletter Samorządowy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • MEN: Karta Nauczyciela zła, ale na razie zmian nie będzie

    Obrazek do artykułu: MEN: Karta Nauczyciela zła, ale na razie zmian nie będzie

    Nauczyciele powinni mieć odrębną regulację dotyczącą stosunków pracy, ale Karta Nauczyciela nie jest najlepszym rozwiązaniem w tej dziedzinie – powiedziała wiceminister edukacji Joanna Berdzik. Ale od razu dodała, że w najbliższym czasie Karta nie będzie zmieniana. Więcej

  • Szkoły nie muszą prosić o zgodę przy wyrównywaniu dotacji na podręcznik

    Obrazek do artykułu: Szkoły nie muszą prosić o zgodę przy wyrównywaniu dotacji na podręcznik

    Aby prawidłowo rozliczyć dotację na rządowy podręcznik, szkoła musi dołożyć część pieniędzy ze środków własnych. Nie musi prosić o zgodę organu prowadzącego - mówił Marcin Litwinowicz naczelnik wydziału z biura edukacji miasta st. Warszawy podczas XVI Krajowej Konferencji Dyrektorów Szkół. Więcej

  • Bieńkowska apeluje o współpracę samorządów miast

    Obrazek do artykułu: Bieńkowska apeluje o współpracę samorządów miast

    Unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska zaapelowała w piątek w Sosnowcu do samorządowców o wzmocnienie współpracy miast woj. śląskiego, szczególnie dużych ośrodków Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Wskazała, że to dobra droga do wykorzystania unijnych środków. Więcej

Aktualności - Samorząd

Tego samego autora