Spółka zwróciła się do inspektora ochrony środowiska o udostępnienie jej kserokopii dokumentów, na podstawie których podjęto kontrolę instalacji składowisk odpadów.

Organ odmówił udostępnienia dokumentów wskazując, że stanowią one materiał nieprzetworzony wykorzystywany na potrzeby kontroli podmiotu gospodarczego i w związku z tym nie podlegają udostępnieniu.

Spółka wniosła skargę na bezczynność organu do sądu administracyjnego.

WSA wyjaśnił, że żądanie udostępnienia kserokopii dokumentów na podstawie których zainicjowano postępowanie kontrolne nie dotyczy informacji publicznej.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Zakres przedmiotowy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2015 r., poz. 2058 ze zm.) obejmuje dostęp tylko do informacji publicznej, a nie publiczny dostęp do wszelkich informacji.

Dokument prywatny, niezależnie od tego, czy wszczyna postępowanie w konkretnej sprawie przed organem administracji publicznej czy też nie, współtworzy wespół z innymi dokumentami całość akt prowadzonej przed nim sprawy.

Jednak fakt, że dokument prywatny trafia do organu i służy realizacji powierzonych prawem zadań organu, nie oznacza, że przez to nabiera on cech dokumentu urzędowego. Dokument skierowany do organu administracji publicznej przez podmiot prywatny nigdy nie stanie się dokumentem urzędowym tylko dlatego, że został doń zaadresowany i znajduje się w jego posiadaniu – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 7 kwietnia 2016 r., sygn. akt II SAB/Bk 3/16, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów