Pytanie pochodzi z  publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja .


Do kiedy powinna być przekazywana dotacja dla szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej?

Szkoła niepubliczna o uprawnieniach szkoły publicznej otrzymuje dotację z j.s.t. Ostatni oddział szkoły kończy naukę w czerwcu.

Do kiedy powinna być przekazywana dotacja, czy do czasu kiedy są uczniowie, tj. do końca czerwca, czy też do końca roku szkolnego, tj. 31 sierpnia?

Odpowiedź


Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego ustala tryb i zasady udzielania i rozliczania dotacji szkołom i placówkom niepublicznym.

Jeżeli zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w klasach programowo najwyższych kończą się w kwietniu lub czerwcu, dotacja przysługuje również na każdego absolwenta szkoły w okresie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończył szkołę, do końca roku szkolnego, w którym absolwent ukończył szkołę (art. 90 ust. 2fu.s.o.).

Uzasadnienie

Zgodnie z postanowieniami art. 90 ust. 3c ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o., dotacje są przekazywane w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca na rachunek bankowy szkoły lub placówki.

Dotacja udzielana szkołom niepublicznym przeznaczona jest na częściowe lub całkowite pokrycie wydatków związanych z działalnością dydaktyczną i opiekuńczo-wychowawczą. Dotacje mogą być wykorzystywane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących szkoły lub placówki (art. 90 ust. 3d u.s.o.).

Art. 90 ust. 4 u.s.o. stanowi, iż organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji, uwzględniając w szczególności podstawę obliczania dotacji i zakres danych, które powinny znajdować się we wniosku o udzielenie dotacji. Ustawowe upoważnienie, zawarte w art. 90 ust. 4 u.s.o., dotyczy tylko i wyłącznie sprecyzowania technicznych zasad przekazywania dotacji niepublicznym szkołom i placówkom oświatowym. Owo upoważnienie dla organów jednostek samorządu terytorialnego do ustalania sposobu przekazywania środków finansowych, według ustawodawcy, ma dostosować procedurę do warunków lokalnych konkretnej gminy lub powiatu. Organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego w podejmowanych uchwałach określających tryb udzielania i rozliczania dotacji powinny ustalić terminy przekazywania przez organ prowadzący niepubliczne szkoły i placówki oświatowe comiesięcznej informacji dotyczącej faktycznej liczby uczniów. Rozliczenie dotacji następuje na podstawie faktycznej liczby uczniów danej szkoły, a nie ich liczby planowanej.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja .