Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Droższy parking, tańsza komunikacja – samorząd podsumował zmiany

Droższy parking, tańsza komunikacja – samorząd podsumował zmiany

20.03.17

Obniżenie cen biletów komunikacji miejskiej przy jednoczesnej podwyżce opłat za parkowanie przyczyniło się do zwiększenia liczby pasażerów korzystających z autobusów – wynika z pierwszych szacunków samorządu Rybnika, który rozwija plan zrównoważonej mobilności miejskiej.

articleImage: Droższy parking, tańsza komunikacja – samorząd podsumował zmiany Własne


Czytaj też: Opłaty za parkowanie w centrach miast mogą być trzykrotnie wyższe

Zmiany cen obowiązują od 1 marca br. Miasto chce w ten sposób przekonać kierowców do korzystania z autobusów – parkowanie ma być droższe, niż przejazd transportem publicznym. Zmiany mają również promować kartę elektroniczną.

W piątek rybnicki magistrat podał pierwsze szacunki wprowadzonych niedawno zmian. "Wyciągnęliśmy pierwsze dane z systemu sprzedażowego. W zasadzie we wszystkich aspektach jest postęp, choć to na razie tylko dane z jednego tygodnia, zatem bardzo wyrywkowe" – podkreślił, cytowany w komunikacie, prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Dane przeanalizowano na dwa sposoby: porównując do analogicznego okresu w poprzednim roku oraz zestawiając wyniki z porównywalnym okresem w lutym. "W pierwszym tygodniu marca sprzedano 10 proc. więcej biletów okresowych niż w tym samym czasie rok temu. Trzeba pamiętać, że to są lojalni klienci, tak że wzrost w tym segmencie bardzo cieszy" – dodał prezydent.

Pierwsze porównania dotyczące opłat jednorazowych też pokazują wzrost. Jak podał rybnicki magistrat, w pierwszy weekend marca za bilet jednorazowy e-Kartą zapłaciło prawie 1,2 tys. osób więcej niż w ostatni weekend lutego. "Wzrost ten odnotowano przy praktycznie niezmienionej liczbie biletów sprzedanych przez kierowców autobusów. To oznacza, że o ponad 10 proc. zwiększyło się zapełnienie autobusów" – czytamy w informacji.

Zdaniem doradcy prezydenta ds. transportu Bartosza Mazura ten weekendowy wzrost sprzedaży biletów spowodowany jest wyłącznie zmianami cen w komunikacji miejskich, ponieważ opłaty parkingowe w dni wolne nie obowiązują.

Władze Rybnika zapowiedziały, że będą monitorować zmiany w dłuższym okresie czasu, co pozwoli na wyciągnięcie "bardziej reprezentatywnych" wniosków.

Od 1 marca podstawowy bilet 30-dniowy kosztuje w Rybniku 70 zł, zamiast dotychczasowych 90 zł (za bilet 4-tygodniowy). Bilet 30-dniowy na strefę pozamiejską staniał natomiast do 90 zł (z 96 zł lub 108 zł). Potaniały również ceny biletów ważnych siedem lub 14 dni.

Znacznie staniały bilety jednorazowe kupowane e-Kartą (pod warunkiem rejestracji wyjścia z autobusu). Podstawowy bilet w granicach Rybnika kosztuje 2 zł, zamiast 2,80 zł (a przy podróży do dwóch przystanków – 1 zł). Podróż w strefie pozamiejskiej kosztuje 3 zł (dotychczas 3 zł lub 3,40 zł). Brak rejestracji wyjścia skutkuje pobraniem zawsze 4 zł (jest to również kwota za zakup uniwersalnego biletu jednorazowego u kierowcy; dotąd 3,80 zł, 4,40 zł lub 4,80 zł).

Ważną zmianą jest też obniżenie opłaty za kolejny przejazd, po przesiadce. Dotąd taki drugi przejazd kosztował 1 zł (przesiadka w ciągu 15 minut). Od 1 marca cena spadła do 10 groszy (z możliwością przesiadki do 20 minut).

Nową ofertą w rybnickiej komunikacji miejskiej jest bilet dobowy - za 8 zł w granicach Rybnika i 10 zł poza miastem (ma on być również dostępny u kierowców). Nowym rozwiązaniem dla szkół i przedszkoli jest też bilet edukacyjny - odpowiadający potrzebom organizacji szkolnych wycieczek – do teatru czy domu kultury.

Równocześnie miasto podwyższyło ceny parkingów w strefie płatnego parkowania. Godzina postoju kosztuje 2,50 zł – więcej od jednorazowego przejazdu autobusem (dotąd 2 zł). Z kolei cena abonamentu parkingowego w śródmieściu została zrównana z ceną 30-dniowego autobusowego biletu okresowego i wynosi 70 zł.

Samorząd Rybnika zlikwidował przy tym ulgi na abonamenty parkingowe. Według lokalnych mediów wydano ich w ub. roku ok. 480. Korzystali z nich m.in. mieszkańcy Rybnickiej Strefy Śródmiejskiej oraz pracownicy firm z centrum miasta, wśród nich pracownicy administracji - płacąc w ten sposób miesięcznie 30 zł, zamiast 100 zł.

Zmiany w cennikach komunikacji publicznej i parkowania wiążą się z przyjętym podczas lutowej sesji rybnickiej rady miasta Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Dokument wskazuje założenia polityki transportowej Rybnika na najbliższe lata.

Władze miasta podkreślają ponadto, że zmiana akcentów polityki transportowej jest konieczna również ze względu na poprawę środowiska i problem smogu. (PAP)

 

20.03.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE