Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Dyrektor musi poinformować pracowników niepedagogicznych o zmianie pracodawcy

Dyrektor musi poinformować pracowników niepedagogicznych o zmianie pracodawcy

09.06.17

Z dniem włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej pracownicy niepedagogiczni, których stosunki pracy nie zostaną rozwiązane lub nie wygasną przed tym dniem, staną się pracownikami ośmioletniej szkoły podstawowej. Dyrektor dotychczasowego gimnazjum ma obowiązek poinformowania na piśmie pracowników o zmianie pracodawcy.  

articleImage: Dyrektor musi poinformować pracowników niepedagogicznych o zmianie pracodawcy fot. Thinkstock

Pytanie:
Gimnazjum zostaje włączone do szkoły podstawowej w związku z reformą. Jak należy postąpić z pracownikami niepedagogicznymi gimnazjum? Dodam, że wszyscy mają mieć zagwarantowane zatrudnienie.

Odpowiedź:
Dyrektor gimnazjum ma obowiązek poinformowania pracowników niepedagogicznych o zmianie pracodawcy.

Uzasadnienie:
Na podstawie art. 236 ust. 2 w zw. z ust. 1 ustawy z dnia 14.12.2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe –dalej p.w.u.p.o., z dniem włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej pracownicy niepedagogiczni, których stosunki pracy nie zostaną rozwiązane lub nie wygasną przed tym dniem, staną się pracownikami ośmioletniej szkoły podstawowej. Dyrektor dotychczasowego gimnazjum, w terminie do dnia 15.05.2017 r., (jeśli włącznie gimnazjum do szkoły podstawowej nastąpi w dniu 1.09.2017 r.) ma obowiązek poinformowania na piśmie pracowników o zmianie pracodawcy. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego (wyrok SN z 2.03.2005 r., I PK 271/04) przejście pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych do innej szkoły w związku z reformą oświaty, (gdy kontynuowane są zadania włączanej szkoły do innej jednostki oświatowej) następuje na podstawie art. 231 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy. W związku z tym pracownicy będą kontynuowali zatrudnienie w szkole podstawowej na dotychczasowych warunkach, w tym na obecnych stanowiskach i za dotychczasowym wynagrodzeniem, o ile ich umowy o pracę nie ulegną zmianie na podstawie porozumień zmieniających za ich zgodą (art. 29 § 4 k.p.), wypowiedzeń zmieniających bez ich zgody (art. 42 k.p.) lub nie zostaną przeniesieni na inne stanowiska na podstawie art. 230 ust. 2 p.w.u.p.o. w zw. z art. 23 ustawy z dnia 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych. 

Joanna Lesińska 09.06.17
Prawo oświatowe
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE