Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Dyrektor szkoły musi złożyć oświadczenie majątkowe

Dyrektor szkoły musi złożyć oświadczenie majątkowe

08.09.17

Dyrektor szkoły jako kierownik jednostki organizacyjnej gminy (powiatu) zobowiązany jest do złożenia oświadczenia majątkowego. Pierwsze oświadczenie majątkowe dyrektor szkoły składa w terminie 30 dni od dnia powołania na stanowisko lub od dnia zatrudnienia.  

articleImage: Dyrektor szkoły musi złożyć oświadczenie majątkowe fot. Thinkstock

Pytanie:
Czy dyrektor gimnazjum, przekształconego w szkołę podstawową, powinien złożyć oświadczenie majątkowe na zakończenie pracy w tym gimnazjum, tj. na dzień 31 sierpnia?

Od 1.09.2017 r. będzie pracował w tej samej placówce, przekształconej już w szkołę podstawową.

Odpowiedź:
Zdaniem autora, dyrektor gimnazjum powinien złożyć oświadczenie majątkowe w ciągu 30 dni od objęcia funkcji dyrektora szkoły podstawowej.

Uzasadnienie:
Jak wynika z art. 24h ust. 1 i 5 ustawy z 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym - dalej u.s.g., dyrektor szkoły jako kierownik jednostki organizacyjnej gminy (powiatu) zobowiązany jest do złożenia oświadczenia majątkowego. Pierwsze oświadczenie majątkowe dyrektor szkoły składa w terminie 30 dni od dnia powołania na stanowisko lub od dnia zatrudnienia. Kolejne oświadczenie składa co roku do dnia 30 kwietnia, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego oraz w dniu odwołania ze stanowiska lub rozwiązania umowy o pracę. W świetle art. 238 ust. 1 i 2 ustawy z 14.12.2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U z 2017 r. poz. 60), dyrektor szkoły podstawowej, prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, z dniem włączenia gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej, staje się dyrektorem ośmioletniej szkoły podstawowej, w której prowadzi się klasy dotychczasowego gimnazjum i zajmuje to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora dotychczasowej szkoły podstawowej. Z kolei dyrektor dotychczasowego gimnazjum, prowadzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego, z dniem włączenia gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej staje się wicedyrektorem ośmioletniej szkoły podstawowej i zajmuje to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora dotychczasowego gimnazjum. Skoro zatem po przekształceniu gimnazjum w szkołę podstawową dyrektorem szkoły podstawowej nie będzie jej dotychczasowy dyrektor, tylko dyrektor gimnazjum należy domniemywać, że wygrał on konkurs na to stanowisko. Dlatego – w opinii autora – oświadczenie majątkowe powinien złożyć w terminie 30 dni od dnia powołania. 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE