Strona główna » Wiedza » Sprawy samorządowe » Eksperci radzą jak odzyskać świadczenie pielęgnacyjne

Eksperci radzą jak odzyskać świadczenie pielęgnacyjne

17.06.14

Pozbawienie części osób opiekujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny świadczenia pielęgnacyjnego okazało się niezgodne z Konstytucją. W książce Zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych i zasiłkach dla opiekunów oraz wybrane problemy pomocy społecznej, autorzy w praktyczny i wyczerpujący sposób przedstawili zasady nabywania oraz ustalania i wypłacania świadczeń pielęgnacyjnych i zasiłków osobom, które utraciły to prawo z dniem 1 lipca ubiegłego roku.

articleImage: Eksperci radzą jak odzyskać świadczenie pielęgnacyjne fot. Thinkstock

Z dniem 15 maja 2014 r. weszła w życie ustawa z 4 kwietnia 20014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów realizująca wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2013 r. , który uznał, że pozbawienie części osób opiekujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny świadczenia pielęgnacyjnego jest niezgodne z Konstytucją RP.W poradniku w praktyczny i wyczerpujący sposób przedstawiono zasady nabywania oraz ustalania i wypłacania świadczeń pielęgnacyjnych i zasiłków osobom, które utraciły to prawo z dniem 1 lipca ubiegłego roku wskutek wygaśnięcia decyzji przyznającej prawo do świadczenia. Zaprezentowano również podstawowe wzory dokumentów niezbędnych przy ubieganiu się o świadczenie pielęgnacyjne, zmianę wysokości zasiłku dla opiekuna oraz decyzji w sprawie ich przyznania.

Istotną część publikacji stanowią również odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące interpretacji nowych przepisów. Stanowią one odzwierciedlenie problemów, które pojawiły się w działalności jednostek pomocy społecznej. Autorzy omawiają konkretne stany faktyczne i wskazują sposoby rozwiązywania problemowych sytuacji. Tematyka została potraktowana szeroko, a czytelnicy znajdą tu również wyjaśnienia dotyczące zagadnień związanych z pozostałymi świadczeniami z pomocy społecznej.
Uzupełnieniem jest prezentacja aktualnego tekstu ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Autorzy publikacji Iwona Sierpowska, Bartłomiej Mazurkiewicz, Krystyna Tymorek, Magdalena Januszewska to uznani specjaliści w dziedzinie pomocy społecznej, prawa socjalnego i administracyjnego.

Książka będzie pomocna praktykom, w tym pracownikom socjalnym i pracownikom administracji samorządowej.

 

Dowiedz się więcej o książce Zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych i zasiłkach dla opiekunów oraz wybrane problemy pomocy społecznej w internetowej księgarni Profinfo.

 

Karol Kozłowski 17.06.14
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: profinfo
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE