W zorganizowanym w czwartek w Warszawie przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) spotkaniu "Wielokulturowe miasta–migranci częścią społeczności lokalnych" uczestniczyli przedstawiciele IOM, MSW, Urzędu do Spraw Cudzoziemców, a także organizacji pozarządowych.

Dyrektorka Biura IOM w Warszawie Anna Rostocka przytoczyła dane, z których wynika, że w tym roku zginęło prawie 5 tys. migrantów, większość próbując dostać się przez Morze Śródziemne do Europy. Podkreśliła, że w dalszym ciągu należy przypominać o sytuacji i prawach migrantów na całym świecie a także podjąć natychmiastowe działania w celu zmniejszenia nielegalnych migracji.

Nawiązując do tematy konferencji, Rostocka powiedziała, że coraz więcej polskich miast jest zamieszkanych przez migrantów, którzy tworzą w nich lokalne społeczności. Dodała, że właśnie dlatego tak ważna jest właściwa polityka integracyjna - zarówno rządu, jak również samorządu - nakierunkowana m.in. na przeciwdziałanie rasizmowi czy ksenofobii. "Sukces integracji zależy od każdej ze stron" - podkreśliła.

Dyrektorka departamentu polityki migracyjnej MSW Monika Prus przypomniała, że w tym roku rząd przyjął dokument "Polityka migracyjna Polski - stan obecny i postulowane działania", który zawiera opis oraz ocenę stopnia wdrożenia niemal dwustu rekomendacji w zakresie polityki migracyjnej. Wskazuje m.in. na potrzebę otwarcia na legalną migrację do Polski z uwzględnieniem sytuacji demograficznej i potrzeb naszego rynku pracy, skuteczne zapobieganie nielegalnej migracji, intensywne działania na rzecz integracji cudzoziemców z polskim społeczeństwem.

"Polityka migracyjna Polski przewiduje także rozpoczęcie dyskusji o nadaniu migrantom praw wyborczych na poziomie lokalnym. W miarę zwiększania się ich napływu do Polski, wzrasta rola polityki migracyjnej państwa" - powiedziała Prus.

Dyrektor generalny Urzędu ds. Cudzoziemców Arkadiusz Szymański przypomniał, że od maja obowiązują zliberalizowane przepisu ustawy o cudzoziemcach. Ocenił, że przyczyni się to do większej integracji migrantów z polskim społeczeństwem. Nowa ustawa wprowadza szereg udogodnień skierowanych do obcokrajowców, dotyczących kwestii pobytu w Polsce.

Najistotniejsze zmiany w tym zakresie to wprowadzenie jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę oraz prostsze, bardziej przejrzyste i konkretne kryteria legalizowania pobytu w oparciu o prowadzoną działalność gospodarczą.
W Polsce legalnie przebywa ponad 100 tys. cudzoziemców, którzy coraz częściej współtworzą lokalne społeczności. W danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców - na podstawie ważnych kart pobytu wydanych z różnych powodów - wynika, że 38 tys. osób pochodzi z Ukrainy. Zezwolenia na pobyt czasowy uzyskują także: Wietnamczycy, Białorusini, Chińczycy i Rosjanie – około 30 tys. rocznie. Poza tym w Polsce na stałe osiedlają się głównie obywatele: Białorusi, Rosji, Wietnamu a także Armenii.

Jak wynika z badania społecznego nt. opinii o imigrantach, przeprowadzonego na zlecenie MSW, większość Polaków pozytywnie ocenia zwiększającą się liczbę obcokrajowców w naszym kraju. Celem opublikowanego na początku grudnia sondażu było zbadanie postaw Polaków wobec zjawiska rosnącej liczby obcokrajowców oraz zbadanie świadomości i ocen działań podejmowanych przez państwo w celu zapewnienia ich bezpieczeństwa.

Dwie trzecie respondentów określiło swoje odczucia wobec obcokrajowców jako zdecydowanie lub raczej pozytywne. Na pytanie o ocenę rosnącej liczby imigrantów w Polsce, 12 proc. ankietowanych stwierdziło, że ma zdecydowanie pozytywne odczucia, natomiast 53 proc. raczej pozytywne. Rosnącą liczbę obcokrajowców w naszym kraju negatywnie oceniło 16 proc. Polaków, a 6 proc. - zdecydowanie negatywnie. Bardziej pozytywnie to zjawisko oceniają osoby lepiej wykształcone; aż 75 proc. osób z wyższym wykształceniem ma zdecydowanie lub raczej pozytywne odczucia wobec imigrantów w Polsce.

Na całym świecie jest ponad 200 mln migrantów - szacuje ONZ, która ustanowiła Międzynarodowy Dzień Migranta 18 grudnia 2000 roku. Tego dnia, w 1990 r., weszła w życie Międzynarodowa Konwencja o Ochronie Praw Wszystkich Pracowników - Migrantów i Członków Ich Rodzin.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji powstała w 1951 r. W jej skład wchodzi ponad 140 krajów członkowskich, w tym od 1992 r. Polska; dodatkowo kilkanaście państw ma status obserwatora. IOM, której budżet przekracza 1 mld dolarów, ma 450 biur w ponad 100 krajach. (PAP)