Celem projektu jest umożliwienie komunikacji elektroniczne pomiędzy zamawiającym a wykonawcą. Jak podkreślił wiceszef UZP, narzędzie da możliwości bezpiecznego składania ofert i wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

e-Zamówienia dadzą także możliwość skorelowania z elektronicznym systemem wystawiania faktur. Umożliwią także monitorowanie rynku zamówień publicznych.

- Wdrożenie platformy przyczyni się do ułatwienia dostępu do informacji o postępowaniach m.in. o udzielenie zamówienia oraz do zmniejszenia pracochłonności przygotowywania sprawozdawczości zamawiających i organów kontrolnych – zaznaczył Hubert Nowak.

Jak dodał, inną korzyścią będzie zmniejszenie czasu i kosztów procedury przygotowania dokumentów zamówienia, ofert i wniosków.
Projekt e-Zamówienia obejmuje budowę platformy podległej administracji rządowej, m.in. z Centralnym Repozytorium Danych, Biuletynem Zamówień Publicznych, modułami monitorowania i analiz.

O elektronizacji zamówień publicznych przeczytaj także w programie LEX w komentarzu praktycznym "Elektronizacja zamówień publicznych”

Hubert Nowak zaznaczył, że projekt platformy to pewien moduł zamkniętego systemu zamówień. - W zamyśle ustawodawcy proces zamówień jest rozumiany szeroko i ma być połączony z e-fakturowaniem. Proces zamówień będzie ewoluował i będą pojawiały się kolejne moduły – powiedział.

Porozumienie w sprawie realizacji projektu zawarte zostało w lutym 2017 roku, wartość projektu to 16 mln zł.

Dwudniowa konferencja Państwo 2.0 odbywa się w Warszawie w dniach 22-23 lutego.

Czytaj też
Resort cyfryzacji przygotowuje się do zebrania przepisów dot. cyfryzacji w kodeks

Nie możemy przeskoczyć lat opóźnień cyfryzacyjnych – mówi szefowa CPPC