Trzy razy zwracałem się do wójta gminy o udzielenie informacji publicznej. Za każdym razem otrzymywałem odpowiedź po terminie (po 21, 18, 36 dniach). Odpowiedzi były niekompletne, a jeden raz nie na temat.

Do kogo i w jakim trybie mogę złożyć skargę w tej sprawie i o jakie konsekwencje w stosunku do wójta mogę wnioskować?

Odpowiedź

Z pytania wynika, że wniosek złożony w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.) - dalej u.d.i.p. , nie został rozpatrzony w zakresie wszystkich informacji, o jakie występował zainteresowany.

Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, z pewnymi wyjątkami.

Jeżeli bowiem informacja publiczna nie może być udostępniona w terminie określonym powyżej, podmiot obowiązany do jej udostępnienia powiadamia w tym terminie o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
Jeśli wnioskodawca uzna, że informacja nie została mu udostępniona zgodnie z jego wnioskiem i minął termin 2-miesięczny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 u.d.i.p. , to można rozważyć wniesienie zażalenia na przewlekłe prowadzenie postępowania dotyczącego udostępnienia informacji publicznej na podstawie art. 37 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. , do organu wyższego stopnia.
W zażaleniu należałoby wtedy wykazać, że:
- wnioskodawcy nie udostępniono informacji, o które wnosił,
- pomimo nie udostępnienia informacji organ administracyjny nie wydał decyzji o odmowie udostępnienia informacji.

Na marginesie wskazać należy, że zgodnie z art. 16 ust. 1 u.d.i.p. odmowa udostępnienia informacji publicznej oraz umorzenie postępowania w sprawie udostępnienia informacji publicznej w przypadku określonym w art. 14 ust. 2 u.d.i.p. następują w formie decyzji administracyjnej. Od tych decyzji przysługuje stronie odwołanie. Być może organ celowo nie wydał decyzji odmownej w analizowanej sprawie, aby wnioskodawca nie mógł złożyć od niej odwołania.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 856 z późn. zm.) samorządowe kolegia odwoławcze są organami wyższego stopnia w rozumieniu k.p.a. w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej należących do właściwości jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
Z ww. przepisu wynika, iż organem wyższego stopnia w stosunku do wójta, burmistrza, prezydenta miasta jest samorządowe kolegium odwoławcze. A zatem zażalenie na przewlekłość postępowania w tej sprawie należy złożyć do właściwego samorządu kolegium odwoławczego.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.)