Pytanie:
Czy wójt, burmistrz lub prezydent miasta, rejestrując nowy żłobek, powinien sprawdzać kwalifikacje dyrektora? Jeżeli tak, to czy doświadczenie w pracy z dziećmi może być udokumentowane oświadczeniem (np. o odbywaniu praktyk studenckich w szkołach)?

Odpowiedź:
Gmina nie bada kwalifikacji dyrektora na etapie wpisu żłobka do rejestru.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 - dalej u.o.d., dyrektorem żłobka może być osoba, która posiada:
1) wykształcenie wyższe i co najmniej 3 lata doświadczenia w pracy z dziećmi albo;
2) co najmniej wykształcenie średnie oraz 5 lat doświadczenia w pracy z dziećmi.

Ponadto, zgodnie z art. 18 u.o.d., dyrektorem żłobka może być osoba, która ponadto:
1) daje rękojmię należytego sprawowania opieki nad dziećmi;
2) nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie została jej zawieszona ani ograniczona;
3) wypełnia obowiązek alimentacyjny, w przypadku gdy taki obowiązek został nałożony na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd;
4) nie została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne.

Zasady dokonywania wpisów do rejestru określają przepisy rozdziału 3 u.o.d. Na podstawie art. 28 ust. 1 u.o.d. wójt, burmistrz lub prezydent miasta dokonuje wpisu do rejestru na podstawie pisemnego wniosku o wpis do rejestru, złożonego przez podmiot zamierzający prowadzić żłobek lub klub dziecięcy. Wniosek zawiera:
1) w przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej - numer lub indeks identyfikujący podmiot we właściwym rejestrze publicznym, potwierdzający status podmiotu;
2) numer NIP i REGON, o ile wnioskodawcy te numery nadano;
3) oświadczenie o spełnianiu warunków lokalowych;
4) w przypadku osoby fizycznej oświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie;
5) oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do lokalu, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy;
6) w przypadku osoby fizycznej - numer PESEL.

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta odmawia wpisu do rejestru, w przypadku gdy:
1) podmiot nie spełnia warunków wymaganych do utworzenia i prowadzenia żłobka lub klubu dziecięcego;
2) wydano prawomocne orzeczenie zakazujące przedsiębiorcy wykonywania działalności gospodarczej objętej wpisem.
Z przepisów określających zasady rejestracji nie wynika więc, aby do rejestracji wymagane było podanie kwalifikacji dyrektora. Również ze wzoru wniosku o wpis do rejestru żłobków, stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 stycznia 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów elektronicznych o wpis, zmianę oraz wykreślenie w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych nie wynika, aby kwalifikacje dyrektora poddawane były ocenie na etapie składania wniosku.

Jednakże gmina ma prawo weryfikowania prawidłowości funkcjonowania żłobka. Zgodnie z art. 54 u.o.d., wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce prowadzenia żłobka lub klubu dziecięcego albo miejsce sprawowania opieki przez dziennego opiekuna, sprawuje nadzór nad żłobkiem, klubem dziecięcym oraz dziennym opiekunem w zakresie warunków i jakości świadczonej opieki. Konsekwencją niezastosowania się do zaleceń pokontrolnych, może być nawet wykreślenie żłobka z rejestru. Kwalifikacje dyrektora mogą być więc ewentualnie zakwestionowane w trybie nadzoru nad żłobkiem.
Doświadczenie pracy z dziećmi powinno być potwierdzone dokumentem – świadectwami pracy, informacją pochodzącą od pracodawcy, bądź innego rodzaju dokumentem. W mojej ocenie samo oświadczenie w takiej sytuacji jest dyskusyjne. 

LEX Prawo Oświatowe
Artykuł pochodzi z programu LEX Prawo Oświatowe
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami