Odpowiedź

Gmina zobligowana jest do zapewnienia dowozu dzieciom pięcioletnim. Posiada również prawne możliwości zapewnienia dowozu w sytuacjach, gdy nie ma takiego obowiązku.

Uzasadnienie

Stosownie do zapisu art. 14a ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o., jeżeli droga dziecka pięcioletniego z domu do najbliższego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przekracza 3 km, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka lub zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.


Dyspozycja powołanego przepisu wskazuje wprost – jak słusznie zauważa Autor pytania – że na gminie spoczywa obowiązek zapewnienia dowozu dzieciom 5-letnim, które spełniają obowiązkowe roczne wychowanie przedszkolne. Obowiązek zapewnienia dowozu materializuje się, gdy odległość z domu do najbliższego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przekracza 3 km.


Z dniem 1 września 2013 r. wszedł w życie zapis art. 14a ust. 4a u.s.o., zgodnie z którym gmina może zorganizować bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego również w przypadkach, w których nie ma takiego obowiązku. Powołany przepis otwiera możliwość zapewnienia dowozu nie tylko w sytuacjach wskazanych w u.s.o. Jednakże – w przeciwieństwie do wyżej powołanego art. 14a ust. 3 u.s.o. – gmina posiada dowolność w kreowaniu tego zadania.


Innymi słowy gmina może, ale nie musi zorganizować bezpłatny transport i opiekę również w takich sytuacjach, gdy przepisy prawa nie obligują wprost do jego zapewnienia. Przykładem może być np. dowóz dziecka w sytuacji, gdy odległość z domu do przedszkola nie przekracza 3 km, bądź dowóz dziecka trzy i czteroletniego.


Jeżeli jednak, gmina posiada w tym zakresie jakiekolwiek wątpliwości – aby nie narazić się na ewentualne zastrzeżenia ze strony organów kontrolujących j.s.t., - proponuję w tej kwestii zasięgnąć opinii RIO.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.