Pytanie:
Zgodnie z art. 14 ust. 4b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o., wójt wskazał rodzicom czteroletniego dziecka, nieprzyjętego do przedszkola, inne publiczne przedszkola, które może przyjąć dziecko, odległe od miejsca zamieszkania dziecka o 4 km.

Czy gmina zobowiązana jest do zapewnienia bezpłatnego przejazdu dla dziecka lub do zwrotu kosztów dojazdu?
Jeżeli przedszkole, które dziecka nie przyjęło, pracuje w godzinach od 8.00 do 13.00, to czy można wskazać przedszkole czynne w godz. od 7.00 do 16.00, dysponujące wolnymi miejscami?

Odpowiedź:
Gmina nie ma obowiązku zapewnienia przejazdu dziecku do przedszkola.

Uzasadnienie:
Kwestia zapewnienia dziecku czteroletniemu miejsca w przedszkolu, oddziale przedszkolnym lub innej formie wychowania przedszkolnego uregulowana jest w art. 14 ustawy z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Nie wynika z niego, aby gmina była zobowiązana do zapewnienia dowozu dziecku czteroletniemu.

Obowiązek taki spoczywa na gminie wobec dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, jak również wobec dzieci pięcioletnich. Jednakże, na podstawie art. 14a ust. 4a u.s.o., gmina może zorganizować dzieciom bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego również w przypadkach, w których nie ma takiego obowiązku. W tych okolicznościach powołany przepis może stanowić źródło podjęcia decyzji w sprawie zapewnienia dziecku dowozu i opieki.

W zakresie czasu pracy innego przedszkola albo innej formy wychowania przedszkolnego, należy zauważyć, że ustawodawca wymaga, aby czas ten był zbliżony do czasu pracy odpowiednio przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego, o przyjęcie do których ubiegali się rodzice dziecka.

W przedstawionej sytuacji gmina wypełniła przedstawiony warunek, gdyż czas pracy wskazanego przez wójta publicznego przedszkola jest dłuższy aniżeli czas pracy przedszkola o przyjęcie do którego ubiegali się rodzice. Z tego względu potrzeby zgłoszone przez rodziców dziecka są zabezpieczone.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów