Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Gotowe plany rewitalizacji Łap i Bielska Podlaskiego

Gotowe plany rewitalizacji Łap i Bielska Podlaskiego

11.10.17

Wesprzeć bezrobotnych w znajdowaniu zajęcia czy dać dzieciom możliwość atrakcyjnego spędzania wolnego czasu - m.in. takie pomysły chcą zrealizować samorządy Łap i Bielska Podlaskiego w ramach panów rewitalizacji tych miast.

articleImage: Gotowe plany rewitalizacji Łap i Bielska Podlaskiego fot. Thinkstock

Plany zaakceptował w ostatnich dniach Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Oba miasta zaplanowały różne inwestycje na łączną kwotę ponad 215 mln zł. Miasta będą się starać o pieniądze na te pomysły z różnych źródeł, m.in z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego 2014-2020.

Przygotowanie planów poprzedziła szczegółowa analiza potrzeb społecznych, bo rozwiązywanie problemów społecznych, to główne zadanie rewitalizacji - wyjaśniały wcześniej samorządowe władze województwa.

Burmistrz Łap Urszula Jabłońska powiedziała w środę PAP, że z lokalnej diagnozy potrzeb społecznych jasno wynika, że głównym problemem w mieście jest bezrobocie, ale zauważono również, że brakuje miejsca, gdzie młodzi ludzie mogliby spędzać wolny czas.

Dlatego w programie rewitalizacji znalazł się m.in. pomysł przyznawania dotacji na zakładanie działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych. Nie wiadomo jeszcze z jakiego źródła miałyby pochodzić pieniądze na ten cel.

Miasto chce też wyremontować zdewastowany budynek, gdzie w latach 70-ych mieścił się komitet PZPR i ulokować tam szkołę muzyczną. Jabłońska mówi, że w Łapach nie ma takiej szkoły, działa tylko ognisko muzyczne, a w mieście są tradycje muzyczne i chętni do nauki.

Budynek pod szkołę muzyczną znajduje się przy głównym placu w mieście, niedaleko jest też dworzec PKP. Miasto chce zrewitalizować to otoczenie, poprawić warunki komunikacyjne zarówno mieszkańcom jak i osobom przyjezdnym.

Miasto ma dostać 6,2 mln zł z UE z RPO na budowę centrum przesiadkowego, które ma powstać na terenie dworców PKP i PKS. Powstałyby tam nowe drogi, parkingi, ale też tereny zielone. Trwa przetarg na tę inwestycję - poinformowała Jabłońska. Na cały program rewitalizacji miasto Łapy chce zdobyć - z różnych źródeł - ok. 46 mln zł, a koszt wszystkich planowanych projektów to 68 mln zł.

W Bielsku Podlaskim wszystkie planowane inwestycje, w ramach rewitalizacji, mają kosztować ponad 147 mln zł - poinformował urząd marszałkowski. 100 mln zł ma pochodzić z UE.

Rewitalizacją w Bielsku Podlaskim ma być objęte śródmieście oraz rejon ulic Żarniewicza i Dubiażyńskiej. Miasto chce przebudować układ dróg w centrum, zagospodarować przestrzeń wokół Bielskiego Domu Kultury. Ma też m.in. powstać centrum opiekuńcze. Planowane są także inwestycje w ograniczanie emisji substancji szkodliwych do atmosfery - podał urząd.

W Podlaskiem, zaakceptowany plan rewitalizacji ma także miasto Suwałki.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ js/

11.10.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE