Strona główna » Wiadomości » Przegląd prasy » Hiszpania: zmiany w rządzie Katalonii przed referendum ws. niepodległości

Hiszpania: zmiany w rządzie Katalonii przed referendum ws. niepodległości

14.07.17

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont ogłosił w piątek zmiany w gabinecie; ich celem jest osiągnięcie "wewnętrznej spójności" przed planowanym na 1 października referendum ws. niepodległości tego regionu Hiszpanii. Odchodzi dwóch ministrów i rzeczniczka rządu.

Ministrowie spraw wewnętrznych i oświaty, Jordi Jane i Meritxell Ruiz, oraz rzeczniczka rządu Neus Monte, "zdecydowali się na odejście" - powiedział Puigdemont, podkreślając, że nie zdymisjonował żadnego z polityków.

Jak pisze kataloński dziennik "La Vanguardia", Puigdemont wraz z zastępcą Oriolem Junquerasem, ocenili zmiany w rządzie jako "wzmocnienie" przed referendum. Z kolei "El Pais" pisze, że nowi członkowie gabinetu to doradcy myślący podobnie jak szef rządu i zdeterminowani, by przeprowadzić

Hiszpańska prasa od kilku dni informuje o "kryzysie" w katalońskim rządzie; Junqueras podkreślał, że przed plebiscytem członkowie gabinetu muszą podejmować decyzje wspólne, a Puigdemont prowadził w tym tygodniu rozmowy z każdym członkiem rządu.

Rząd autonomiczny Puigdemonta 4 lipca zaprezentował w Narodowym Teatrze Katalonii w Barcelonie dokumentację dotyczącą organizacji referendum niepodległościowego, według których w przypadku wygranej w plebiscycie zwolenników secesji, rząd Katalonii podejmie samodzielną decyzję o ogłoszeniu niepodległości regionu. Akt ten ma być równoznaczny z porzuceniem przez Katalonię hiszpańskiego ustawodawstwa.

W czwartek budynek teatru został przeszukany przez policję; celem operacji było przejęcie dokumentów.

Rząd centralny premiera Hiszpanii Mariano Rajoya od kilku miesięcy apeluje do władz Katalonii o rezygnację z planu organizowania referendum, twierdząc, że jest ono sprzeczne z konstytucją państwa. Zapowiedziano również sięgające 600 tys. euro kary dla katalońskich gmin, które zgodzą się przeprowadzić na swoim terenie referendum.

Z kolei prokurator generalny zapowiedział podjęcie działań prawnych wobec 80 tys. wolontariuszy, którzy mają pomagać w organizacji referendum, a także firm przygotowujących urny wyborcze i karty do głosowania.

Władze w Madrycie od dłuższego czasu demonstrują swój sprzeciw wobec planów ogłoszenia niepodległości przez Katalonię. Przeprowadzone w 2014 roku przez ówczesny rząd Artura Masa referendum zostało uznane przez hiszpański Trybunał Konstytucyjny za nielegalne w świetle konstytucji, a sam Mas został w marcu br. skazany za niepodporządkowanie się prawu na pozbawienie części praw obywatelskich przez okres dwóch lat, tracąc m.in. prawo do piastowania stanowisk publicznych. (PAP)

 

14.07.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE