Czy np. remont instalacji elektrycznej, z którym wiąże się przeprowadzenie przetargu, podpisanie umowy itd., powinien przeprowadzić organ prowadzący, czy dyrektor?

Jeśli dyrektor, to na jakiej podstawie prawnej?

Dyrektor szkoły dostał pozwolenie na wykorzystanie środków finansowych pozostałych z remontu instalacji na malowanie. Kosztorys opiewał na kwotę 54.999,00 zł.

Czy musiał przeprowadzić kolejny przetarg, czy wystarczyłoby zapytanie o cenę?

Jak rozumieć kolizję art. 5 ust. 7 pkt 2 z art. 39 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie oświaty ?

W planie finansowym szkoły uwzględniono remont instalacji elektrycznych.

Kto odpowiada za całość?

Odpowiedź

Zakładam, że chodzi o szkołę publiczną, dla której organem prowadzącym jest gmina (jednostka samorządu terytorialnego).

Zgodnie z postanowieniami art. 79 ust. 1 ustawy o systemie oświaty ., szkoły publiczne zakładane i prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego są jednostkami lub zakładami budżetowymi i – w zakresie gospodarki finansowej – działają na podstawie przepisów ustawy o finansach publicznych , oraz aktów wydanych na jej podstawie. Szkoła będąca jednostką budżetową nie posiada osobowości prawnej, co oznacza, że nie ma zdolności do samodzielnego występowania w obrocie cywilnoprawnym. W myśl zaś art. 47 ustawy o samorządzie gminnym kierownicy jednostek organizacyjnych gminy nieposiadających osobowości prawnej działają jednoosobowo na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Na podstawie takiego pełnomocnictwa kierownik jednostki budżetowej gminy może zaciągać zobowiązania.

Warto też zauważyć, iż szkoła nie jest właścicielem mienia, którym dysponuje (w które została wyposażona) – mienie to należy do organu prowadzącego. Z tym też wiązać należy nałożony na organ prowadzący obowiązek, wynikający z art. 5 ust. 7 pkt 2 ustawy o systemie oświaty . Jest to jedna z wielu dziedzin składających się na działalność szkoły, w zakresie której odpowiedzialność spoczywa na organie prowadzącym szkołę (art. 5 ust. 7, art. 34a ustawy o systemie oświaty ).

Kompetencja dyrektora szkoły ujęta w art. 39 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie oświaty realizowana jest w ramach przewidzianych w ustawie o systemie oświaty  oraz ustawy o finansach publicznych . W tej dziedzinie zakres odpowiedzialności dyrektora szkoły ukształtowany został odmiennie niż zakres odpowiedzialności organu prowadzącego. Zakres obowiązków i zadań wynikający ze wskazanych powyżej przepisów ustawy o systemie oświaty jest inny i dlatego, w mojej ocenie, między tymi przepisami kolizja nie występuje.

Umowa cywilnoprawna (którą jest umowa zawarta z wykonawcą wyłonionym w wyniku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego) może zostać zawarta przez organ prowadzący szkołę (gminę), gdyż posiada on zdolność prawną. Zawarcie takiej umowy przez dyrektora szkoły jest możliwe tylko w ramach udzielonego mu pełnomocnictwa - art. 15 Prawa zamówień publicznych .

Jeśli chodzi o wybór trybu udzielenia zamówienia, to tryb zapytania o cenę może zostać zastosowany, jeśli spełnione są jednocześnie następujące warunki:
a) przedmiotem zamówienia są dostawy lub usługi powszechnie dostępne o ustalonych standardach jakościowych - a więc w trybie tym nie można udzielić zamówienia na roboty budowlane, które zgodnie z art. 2 pkt 8 Prawa zamówień publicznych zdefiniowane są w art. 3 pkt 7 Prawa budowlanego ;

b) wartość zamówienia jest mniejsza niż 125.000 Euro - art. 70 Prawa zamówień publicznych . oraz rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich (Dz. U. Nr 224, poz. 1795).

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.)

Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2010 r. Nr 113, poz. 759 ze zm.)
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 118 ze zm.)