W zestawieniu najchętniej odwiedzanych miejsc w Świętokrzyskiem atrakcje gminy Chęciny plasują się na drugim miejscu po Bałtowie ze słynnym parkiem modeli dinozaurów. W ub.r. bilety wstępu do różnych obiektów w tej podkieleckiej gminie zdecydowało się kupić 277 tys. osób. Co ciekawe, taki wynik udało się uzyskać pomimo faktu, że od dwóch lat (do 1 kwietnia br.) zamknięty jest z powodu remontu najsłynniejszy zabytek Chęcin, czyli średniowieczne ruiny Zamku Królewskiego. Bałtów (pow. ostowiecki) zwiedziło w tym samym czasie ok. 300 tys. osób.

Teraz władze Chęcin, po serii inwestycji związanych m.in. z rewitalizacją śródmieścia, chcą jeszcze mocniej powalczyć o turystów. „Mamy wiele atrakcji i chcemy to wykorzystać, zatrzymując ich na przynajmniej trzy dni. To będzie wspólny front działań, jednolita oferta dla zwiedzających z kraju i zagranicy” – powiedział PAP burmistrz Chęcin Robert Jaworski.

„Wzorem rozwiązań z państw zachodnich, planujemy wprowadzenie wspólnego biletu na wszystkie atrakcje. Trwają rozmowy na ten temat” – dodał. Zdaniem samorządowca samodzielne działania promocyjne realizowane przez jedną jednostkę nie są w stanie być tak silne jak „jednolita oferta, na którą składa się kompleksowy pomysł na spędzenie wolnego czasu”.

Porozumienie ws. klastra turystycznego może być podpisane w najbliższych tygodniach. „Jestem po rozmowach z przedstawicielami podmiotów, które wejdą w jego skład. Będziemy starali się być pionierem w województwie jeśli chodzi o część rozwiązań. Korzystamy z dobrych pomysłów, które od lat funkcjonują na zachodzie Europy” - powiedział Jaworski.

Wspólną promocją i biletem mają zostać objęte: ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach, zrewitalizowane śródmieście miasteczka, obiekty sakralne, Niemczówka (czyli renesansowa kamienica w Chęcinach z 1570 r.), Park Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, Centrum Nauki w Podzamczu Chęcińskim wraz z dworem starostów chęcińskich, Jaskinia „Raj”, Jaskinia „Piekło”, Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance, gród w Sielcach, Ptasi Azyl w Ostrowie, szlak kajakowy na Nidzie.

Na razie nie wiadomo ile będzie kosztował wspólny bilet. „Mamy na uwadze, by cena nie była wygórowana, aby zadziałał efekt skali i promocji” – zaznaczył Jaworski.

Dodatkowym motorem wzrostu liczby zwiedzających w gminie, może być powstające w Korzecku nieopodal Chęcin Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, którego głównym inwestorem jest Uniwersytet Warszawski. Poza studentami ze stołecznej uczelni, mają tu przyjeżdżać przyszli geolodzy z całej Europy. „Oferta klastra będzie dedykowana także im” – powiedział burmistrz.

Z inicjatywy cieszy się prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Jacek Kowalczyk. Jak powiedział PAP, będzie to trzeci po Szwajcarii Bałtowskiej i Świętokrzyskich Uzdrowiskach klaster turystyczny regionu. „To jest kierunek na przyszłość, dał na to dowód Bałtów, który w ramach klastra stworzył stok narciarski, to świetnie funkcjonuje” – zauważył. Wskazał, że w ramach takiej współpracy powstają liczne powiązania kooperacyjne, które przekładają się na rozwój gospodarczy.

Jak wynika z danych GUS w 2014 r. w hotelach, pensjonatach i motelach w woj. świętokrzyskim sprzedano łącznie 1,4 mln noclegów, co stanowi wynik lepszy o 12 proc. w porównaniu z danymi z 2013 r. Liczba ta nie obejmuje noclegów w nieklasyfikowanych kwaterach prywatnych oraz gospodarstwach agroturystycznych.

Dobry wynik odnotowały także biletowane atrakcje turystyczne regionu. Według najnowszego, wojewódzkiego zestawienia, obejmującego cały 2014 r., sprzedały one 3,6 mln wejściówek. Dla porównania rok wcześniej liczba ta była niższa o ponad 100 tys. (PAP)