Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Jest wykaz urzędników wyborczych; w wielu gminach wciąż wakaty

Jest wykaz urzędników wyborczych; w wielu gminach wciąż wakaty

14.05.18

Urzędników wyborczych brakuje jeszcze w kilkunastu delegaturach KBW, ich dyrektorzy apelują o zgłoszenia i nabór cały czas trwa. Tymczasem są już dostępne listy imienne powołanych  urzędników.

articleImage: Jest wykaz urzędników wyborczych; w wielu gminach wciąż wakaty fot. Thinkstock

PKW opublikowała wykaz powołanych urzędników wyborczych na obszarze właściwości delegatur KBW. Imienne listy urzędników wyborczych w poszczególnych delegaturach dostępne są TUTAJ
 
Jednak przy nazwach niektórych gmin nadal nie ma nazwisk. Jak się dowiedzieliśmy, oznacza to, że nadal nie ma urzędników wyborczych chętnych do pracy w tych gminach.

Największe braki występują na terenie delegatur: ciechanowskiej, gdańskiej, jeleniogórskiej, krośnieńskiej, lesznieńskiej, płockiej, bydgoskiej, siedleckiej, słupskiej, wałbrzyskiej.

Grażyna Kawecka dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Ciechanowie powiedziała nam, że wciąż nie zgłosiły się osoby chętne do pracy przy wyborach w niektórych gminach.

Urzędnicy wciąż poszukiwani

- Termin powołania urzędników wyborczych już minął, w dalszym ciągu przyjmujemy zgłoszenia, bo musimy brakujących urzędników powołać – podkreśliła.

Na pytanie, kiedy jej zdaniem uda się wszystkie osoby wyłonić, dyrektor odpowiedziała, że w poniedziałek od rana zgłosiły się cztery osoby, ponadto publikowane są ogłoszenia w prasie, wysyłane są informacje do urzędów gmin.
 

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza

 - Opublikowany jest wykaz powołanych urzędników, bo zgodnie z procedurą ma on być ogłoszony – podkreśliła. Jak dodała, na terenie delegatury ciechanowskiej nadal poszukiwani są urzędnicy wyborczy do gmin: Lipowiec Kościelny, Radzanów, Stupsk, Szydłowo, Wieczfnia Kościelna, Wiśniewo, Załuski, Krzynowłoga Mała, Bieżuń, Kuczbork-Osada, Lubowidz, Siemiątkowo oraz miasta Żuromin.

Krzysztof Wawro, dyrektor płockiej delgatury KBW powiedział nam, że nikt się nie zgłosił do pełnienia funkcji w ponad dwudziestu gminach na jego terenie i nie wiadomo, co jest tego przyczyną.

- Czy ludzie nie chcą, czy nie mają czasu, czy to dlatego, że są określone instytucje, w których zgodnie z prawem trzeba pracować, żeby móc kandydować na urzędnika wyborczego – dodał.

Wyjście awaryjne

Zdaniem dyrektora musi być jakieś „wyjście awaryjne”, jeśli nie będzie wystarczającej liczby zgłoszeń. Jak dodał, powinny być przewidziane rozwiązania, na wypadek gdyby już powołani urzędnicy zrezygnowali lub z przyczyn losowych nie mogli pełnić swoich funkcji.

- Czekamy na uchwałę PKW w tej sprawie oraz na kolejne zgłoszenia – powiedział. Dodał, że jednym z powodów braku zainteresowania może być przepis, że urzędnik musi być przydzielony do innej gminy niż ta, w której pracuje. – Ci, którzy brali udział w wyborach, mają świadomość zadań, które trzeba wykonać także na miejscu w gminie – zaznaczył.

Agata Rycyk, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Jeleniej Górze powiedziała nam, że  tryb naboru na urzędników wyborczych przewidziany w uchwale PKW wyczerpał się, ale nadal przyjmowane są zgłoszenia. - Na naszym terenie nadal braki urzędników wyborczych są duże – przyznała.

Zgłoszenia wpływają

Jak dodała, wpływają nowe zgłoszenia i wciąż poszukiwane są osoby chętne podjąć się tego zadania i spełniające ustawowe wymogi na funkcję urzędnika wyborczego.

W delegaturze są podejmowane działania w celu prowadzenia dalszego naboru, dyrektor będzie kontaktowała się z gminami na jej obszarze oraz z sąsiednimi delegaturami. - Być może, jeśli był nadmiar zgłoszeń, osoby z tamtych obszarów byłyby chętne do objęcia funkcji na naszym terenie – podkreśliła.

- Nabór trwa i liczę, że wkrótce znajdziemy odpowiednią liczbę kandydatów - powiedziała.

Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz Andrzej Wróbel

Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz


 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE