Strona główna » Wiedza » Sprawy samorządowe » Karczewski: nie planujemy likwidacji drugiej tury w wyborach samorządowych

Karczewski: nie planujemy likwidacji drugiej tury w wyborach samorządowych

11.10.17

Nie planujemy likwidacji drugiej tury w wyborach samorządowych - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak dodał, jednomandatowe okręgi wyborcze w małych miejscowościach mają zostać zlikwidowane.

articleImage: Karczewski: nie planujemy likwidacji drugiej tury w wyborach samorządowych fot. Thinkstock

Karczewski był pytany w radiowej Jedynce o zapowiadane zmiany ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych, polegające m.in. na likwidacji drugiej tury wyborów.

"Nie planujemy tego, aby zlikwidować drugą turę - nie mówimy o tym, natomiast jednomandatowe okręgi wyborcze w małych miejscowościach w tych wyborach chcemy zlikwidować. One jednak nie odzwierciedlają poglądów mieszkańców. Nie mówię o partii politycznej, ale czasami jakieś stowarzyszenie, grupa, która organizuje się w wyborach ma spore poparcie, a nikt nie dostaje się do rady - tak bywało, choć czasami jest odwrotnie" - ocenił marszałek Senatu.

Pytany o możliwość wprowadzenia zasady, wedle której tylko partie polityczne będą mogły wystawiać swoich kandydatów w wyborach samorządowych, Karczewski powiedział: "To są takie plotki, które chyba specjalnie opozycja serwuje nam w publicznej przestrzeni, żeby wprowadzić zamęt. Nie słyszałem o takiej propozycji".

Jak dodał, prowadzone są rozmowy ws. wprowadzenia dwóch komisji wyborczych. Pierwszej, która "pracuje do godz. 18, zamyka się; przychodzi druga komisja, która zajmuje się tylko liczeniem głosów, co czasami trwa bardzo długo" - powiedział Karczewski.

Marszałek Senatu był proszony o komentarz dot. powołania przez Jarosława Gowina nowego ugrupowania będącego, częścią obozu rządzącego. "(Jarosław Gowin - PAP) powiększa obóz Zjednoczonej Prawicy - to tylko mnie cieszy. (...) Jest coraz więcej polityków, którzy widzą sens współpracy z Prawiem i Sprawiedliwością i widzą sens pracy obozu Zjednoczonej Prawicy. Realizujemy swój program wyborczy - jest tego odzwierciedlenie również w sondażach" - podkreślił Karczewski.

Zapytany o możliwość ewentualnych transferów do PiS, powiedział: "Pojawiają się takie informacje kuluarowe - szczegółów nie znam".(PAP)

 

11.10.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE