Strona główna » Wiadomości » Przegląd prasy » Katalonia: była przewodnicząca parlamentu rezygnuje ze względu na procesy

Katalonia: była przewodnicząca parlamentu rezygnuje ze względu na procesy

11.01.18

Dotychczasowa przewodnicząca katalońskiego parlamentu regionalnego Carme Forcadell ogłosiła w czwartek, że nie powróci na to stanowisko mimo wygrania wyborów przez partie opowiadające się za niepodległością regionu, ponieważ czekają ją procesy sądowe.

Forcadell podobnie jak wielu innych czołowych parlamentarzystów katalońskich i członków regionalnego rządu jest oskarżona przez Sąd Najwyższy w Madrycie o "bunt i nawoływanie do urzeczywistnienia nielegalnego procesu niepodległości Katalonii, który doprowadził do jednostronnego jej ogłoszenia" 27 października, co hiszpański Sąd Najwyższy uznał za "sprzeczne z konstytucją Hiszpanii".

Na konferencji prasowej w Barcelonie Forcadell wyjaśniła w czwartek, że jej rezygnacja z ubiegania się o ponowny wybór na przewodniczącą parlamentu katalońskiego jest spowodowana tym, iż "nowa sytuacja polityczna wymaga pojawienia się nowej postaci, nieobciążonej procesami sądowymi".

Uważna za jedną z czołowych postaci wśród zwolenników niepodległości regionu Forcadell zachowa miejsce w parlamencie regionalnym uzyskane w wyborach katalońskich z 21 grudnia. Korzysta ona z czasowego zwolnienia z aresztu za kaucją, podobnie jak dwaj inni czołowi katalońscy parlamentarzyści - Jordi Sanchez i Joquin Forn (były minister spraw wewnętrznych w rządzie regionalnym).

Wybory w Katalonii 21 grudnia wygrała koalicja trzech partii opowiadających się za niepodległością regionu, która uzyskała większość 70 mandatów w 135-osobowym parlamencie regionalnym.

Jednak najwięcej głosów jako pojedyncza partia zdobyła centrowo-liberalna Ciudadanos (Obywatele), która umacnia się w całej Hiszpanii, głównie kosztem rządzącej Partii Ludowej premiera Mariano Rajoya. Ma w nowym katalońskim parlamencie 36 miejsc.(PAP)

 

11.01.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE