Strona główna » Wiadomości » Przegląd prasy » Katowice: Antoni Halor zostanie upamiętniony w plenerowej galerii

Katowice: Antoni Halor zostanie upamiętniony w plenerowej galerii

18.04.17

Antoni Halor - zmarły w 2011 r. artysta plastyk, reżyser filmowy i telewizyjny - będzie kolejną postacią, która zostanie upamiętniona plenerowej galerii artystycznej w Katowicach – zdecydowali mieszkańcy w plebiscycie. Rzeźba z wizerunkiem artysty zostanie odsłonięta we wrześniu.

Od kilkunastu lat, co roku w galerii artystycznej na pl. Grunwaldzkim nieopodal Spodka, odsłaniane są kolejne rzeźby, przedstawiające wybitne postaci świata kultury związane z Katowicami. Wcześniej odsłonięto tam rzeźby m.in. aktorów Zbyszka Cybulskiego, Aleksandry Śląskiej i Bogumiła Kobieli, kompozytorów Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego, malarza Jerzego Dudy-Gracza, twórcy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Stanisław Hadyny oraz bluesmana Jana "Kyksa" Skrzeka.

Decyzję o uhonorowaniu kolejnej osoby podejmują mieszkańcy, którzy biorą udział w plebiscycie "Galeria Artystyczna". Ostatnie głosowanie, w którym brali udział nie tylko katowiczanie, trwało przez miesiąc. Spośród 12 kandydatur ze świata kultury - wskazanych przez przedstawicieli lokalnego środowiska twórczego - najwięcej głosów oddano na Halora. O wynikach plebiscytu poinformował we wtorek katowicki magistrat.

Uroczyste odsłonięcie rzeźby Halora na placu Grunwaldzkim odbędzie się w połowie września, podczas obchodów kolejnej rocznicy nadania Katowicom praw miejskich. Plenerowa galeria artystyczna to pomysł architektów Aliny i Andrzeja Grzybowskich, którzy w 2002 r. na zlecenie Urzędu Miasta Katowice zaprojektowali przebudowę skweru. Intencją Grzybowskich było utworzenie miejsca upamiętniającego wybitnych artystów związanych z miastem i regionem.

Antoni Halor urodził się w 1937 r. w Siemianowicach Śląskich. Był wszechstronnym twórcą – ukończył krakowską ASP i łódzką szkołę filmową, natomiast na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach obronił doktorat z literaturoznawstwa, jego praca doktorska był poświęcona mitom w kulturze śląskiej.

W drugiej połowie lat 60. wraz z innymi artystami powołał Tajną Kronikę Grupy Pięciu Osób, zwaną później Ligą Spostrzeżeń Duchowych lub kręgiem Oneiron. Skupieni w tej grupie artyści inspirowali się ezoteryką i mistyką. Jako malarz, grafik, rysownik i ilustrator książek, często sięgał po tematy związane z pejzażem i symboliką Górnego Śląska. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce oraz w Niemczech, w Czechach, Francji, Kanadzie, Szwecji czy Holandii.

Największą pasją Halora była twórczość filmowa - był reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych, animowanych, fabularnych i dokumentów fabularyzowanych, widowisk telewizyjnych oraz spektakli teatralnych. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych w kraju i za granicą m.in. za „Testament” - dokument o obozie Auschwitz opowiedziany prozą Tadeusza Borowskiego, a także filmy poświęcone pracy górników („Czarne –zielone” i „Czarne słońce”), czy film o generale Jerzym Ziętku pt. „Człowiek z laską”.

Twórczość literacka Halora to liczne publikacje prasowe i książkowe zazwyczaj związane ze Śląskiem i jego historią, sztuką, architekturą, a także poświęcone m.in. obrzędom, podaniom, legendom i mitom.

Halor zmarł 10 lutego 2011 r. w Katowicach. Siemianowice Śląskie uhonorowały go pośmiertnie tytułem honorowego obywatela miasta. Od 2012 r. jego imię nosi jeden ze skwerów w tym mieście, a od 2013 r. - jedna z tamtejszych szkół.(PAP)

 

18.04.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Rozpoczął się proces Hanny Zdanowskiej

  Obrazek do artykułu: Rozpoczął się proces Hanny Zdanowskiej

  Przed łódzkim sądem rozpoczął się w piątek proces prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, której prokuratura zarzuca poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera Włodzimierza G. Zarzuty nie są związane z jej działalnością, jako prezydenta miasta. Więcej

 • Katowicka straż miejska będzie informować o terminie wymiany pieców

  Obrazek do artykułu: Katowicka straż miejska będzie informować o terminie wymiany pieców

  31 grudnia 2021 r. i analogicznie ostatni dzień roku w latach 2023, 2025 i 2027 - to terminy, kiedy mieszkańcy woj. śląskiego muszą wymienić stare źródła ciepła, w zależności od okresu ich wcześniejszego użytkowania. W Katowicach będzie o tym przypominać Straż Miejska. Więcej

 • Tokaj: zbyt mało czasu na tak radykalne zmiany w Kodeksie wyborczym

  Obrazek do artykułu: Tokaj: zbyt mało czasu na tak radykalne zmiany w Kodeksie wyborczym

  Uważamy, że jest zbyt mało czasu do wyborów, żeby przeprowadzić tak radykalne zmiany w Kodeksie wyborczym - oceniła w piątek szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Wskazała, że wprowadzenie zmian nie jest "niemożliwe", ale może spowodować "chaos organizacyjny". Więcej

 • Odroczono sprawę wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina

  Obrazek do artykułu: Odroczono sprawę wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina

  Rozpoznanie skargi prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka na decyzję wojewody o wygaśnięciu jego mandatu zostało w czwartek odroczone do czasu rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny wniosków trzech podmiotów - m.in. HFPC - o udział w postępowaniu. Więcej

 • Rada Warszawy skarży zmianę nazw 47 ulic przez wojewodę

  Obrazek do artykułu: Rada Warszawy skarży zmianę nazw 47 ulic przez wojewodę

  Rada Warszawy głosami PO zdecydowała o zaskarżeniu do sądu administracyjnego zmiany 47 nazw ulic przez wojewodę mazowieckiego na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Zdaniem PO wojewoda wykorzystał ustawę do celów politycznych; PiS twierdzi, że ws. dekomunizacji rada miasta nie wykorzystała swojego czasu. Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE