Strona główna » Wiedza » Sprawy samorządowe » Każdy urząd może przyjmować płatności bezgotówkowe i mobilne

Każdy urząd może przyjmować płatności bezgotówkowe i mobilne

14.02.18

Do Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej mogą zgłosić się urzędy miast i gmin, starostwa powiatowe, urzędy marszałkowskie i wojewódzkie.

articleImage: Każdy urząd może przyjmować płatności bezgotówkowe i mobilne fot. Thinkstock

Ministerstwo  Przedsiębiorczości i Technologii  we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową prowadzi Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej. Program obejmuje urzędy miast i gmin, starostwa powiatowe, urzędy marszałkowskie, urzędy wojewódzkie i Policję.

W przypadku jednostek samorządu terytorialnego, konieczne jest podjęcie przez radę gminy, radę powiatu lub sejmik województwa uchwały umożliwiającej dokonywanie płatności w urzędzie za pomocą bezgotówkowych instrumentów płatniczych. 

Urząd może przystąpić do Programu, wypełniając formularz zgłoszeniowy umieszczony na stronie www.kir.pl/program.  Wypełnienie formularza oznacza akceptację przez urząd założeń Programu, które są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz na stronie KIR.

Programem objęte są płatności bezgotówkowe w terminalach płatniczych POS - z użyciem kart płatniczych oraz telefonu czy smartfonu i płatności mobilne z użyciem telefonu realizowane przez WebPOS Paybynet. Jest to internetowy odpowiednik terminala płatniczego POS. Urzędnik loguje się do niego poprzez specjalną stronę internetową, wypełnia odpowiednie dane i może przyjąć płatność. Do realizacji transakcji nie jest potrzebne osobne urządzenie. Wystarczy login i hasło do aplikacji internetowej.

Transakcje wykonywane przez WebPOS Paybynet przesyłane są bezpośrednio z rachunku bankowego płatnika na rachunek bankowy urzędu z wykorzystaniem systemu rozliczeń międzybankowych Elixir.

Udział w Programie w ramach upowszechnienia płatności bezgotówkowych w terminalach POS jest dla urzędów bezpłatny. Program realizowany będzie do 31 marca 2020 roku.

Formularz zgłoszeniowy do Programu dostępny jest TUTAJ

Trwa konkurs „Warto bezgotówkowo”, do którego samorządy mogły zgłaszać się do końca grudnia ubiegłego roku. Celem konkursu jest wspieranie wizerunku urzędu jako miejsca udostępniającego nowoczesne formy płatności. Konkurs realizowany będzie od stycznia do marca 2018 roku. Wyłonienie zwycięzców nastąpi w pierwszej połowie kwietnia 2018 roku.Finanse Komunalne Mirosław Stec

Finanse Komunalne Miesięcznik Regionalnych Izb Obrachunkowych

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE