Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Kielecka rada miasta przyjęła uchwały ws. nowej sieci szkół

Kielecka rada miasta przyjęła uchwały ws. nowej sieci szkół

16.02.17

Kielecka rada miasta przyjęła w czwartek uchwały ws. nowej sieci szkół w związku z reformą oświaty. "Zdecydowaliśmy się na ewolucyjny, stopniowy charakter zmian, aby ten proces nie wymknął się spod kontroli” – powiedział wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut.

articleImage: Kielecka rada miasta przyjęła uchwały ws. nowej sieci szkół fot. Thinkstock

Rada miasta przyjęła w czwartek jednogłośnie dwie uchwały: pierwsza dotyczyła sieci szkół podstawowych i gimnazjów, druga – sieci szkół ponadgimnazjalnych.

Przed głosowaniem wiceprezydent Kielc podkreślił, że projekt uchwały był szeroko konsultowany z rodzicami i nauczycielami. "Zdecydowaliśmy się na ewolucyjny, stopniowy charakter zmian, aby ten proces nie wymknął się spod kontroli i nie przybrał jakiegoś żywiołowego charakteru, zwłaszcza jeśli chodzi o problemy pracownicze i nauczycielskie" – mówił do radnych Sygut.

W stolicy regionu świętokrzyskiego jest 19 gimnazjów. Największe zmiany dotkną trzy samodzielnie działające placówki. Gimnazjum nr 9 zostanie wcielone w struktury szkoły podstawowej nr 34. Na bazie gimnazjum nr 7 powstanie nowa szkoła podstawowa nr 39, natomiast gimnazjum nr 3 zostanie wygaszone.

Z 16 gimnazjów działających w zespołach szkół, 13 zostanie włączonych do szkół podstawowych, z którymi tworzą te zespoły, jedna placówka zostanie włączona do liceum, a dwie do technikum.

Radny PSL Jacek Wołowiec podkreślił podczas dyskusji, że projekt uchwały nowej sieci szkół został przygotowany właściwie i nie budzi większych sprzeciwów społecznych. "Zdajemy sobie jednak sprawę, że to dopiero początek drogi. Największe wyzwania jednak dopiero przed nami. W roku szkolnych 2019/20 do szkół ponadpodstawowych trafią dwa roczniki uczniów i potrzeba będzie więcej miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych. Już teraz musimy podjąć działania nad infrastrukturą tych placówek" – powiedział Wołowiec.

Radna PO Agata Wojda dodała, że przyjęcie uchwały to społeczny kompromis, który jest w większości akceptowalny przez mieszkańców oraz przede wszystkim rodziców i uczniów. "Ale w następnych latach będziemy się borykali z wieloma problemami. Czyli ciągłą modyfikacja tej sieci szkól, problemem nauczycieli, którzy z pewnością będą tracić pracę i pomysłem na ich zagospodarowanie. Dzisiaj zrobiliśmy krok, który trochę uspakaja. Ale największe wyzwania są jeszcze przed nami. One będą powodować konflikty społeczne" – podkreśliła Wojda.

Zgodnie z założeniami reformy oświaty, rady gmin muszą do 31 marca podjąć uchwały ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego; wcześniej muszą uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty. Obecnie dwie intencyjne uchwały zostaną przekazane do kuratorium.

Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Zakłada likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. (PAP)

 

16.02.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE