Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Starosta wydał decyzję o cofnięciu kierowcy uprawnień do kierowania pojazdami kat. B.

W decyzji tej pouczył kierowcę, iż w sytuacji cofnięcia uprawnień na okres przekraczający 1 rok, przywrócenie takich uprawnień uzależnione będzie od wykazania się posiadaniem wymaganych kwalifikacji.

W związku ze zmianą miejsca zamieszkania kierowca złożył do urzędu miasta wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy.

Organ odmówił jednak wydania wtórnika. Uznał bowiem, iż przesłanka do cofnięcia uprawnień ustała po upływie roku od dnia cofnięcia uprawnień. Zatem dla otrzymania żądanego wtórnika prawa jazdy koniecznym jest uzyskanie pozytywnego wyniku kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji.

Kierowca odwołał się do sądu administracyjnego.

WSA wyjaśnił, iż prawo jazdy jest dokumentem potwierdzającym posiadanie stosownych uprawnień. Natomiast "wtórnik" to duplikat dokumentu pozostającego w obiegu prawnym, inaczej drugi egzemplarz danego dokumentu

Zatem bezwzględnym warunkiem wydania wtórnika dokumentu prawa jazdy jest posiadanie aktualnego uprawnienia do kierowania pojazdami przez wnioskodawcę.

Nie można wydać wtórnika dokumentu, w przypadku jeżeli doszło do utraty uprawnień do prowadzenia pojazdów silnikowych przez kierowcę w wyniku ich cofnięcia przez organ.

WSA podkreślił, iż dotyczy to również sytuacji gdy ustały przyczyny zatrzymania, jednak od dnia zatrzymania prawa jazdy upłynął co najmniej rok, a wnioskujący o wtórnik nie poddał się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji.

Wydany w takiej sytuacji dokument prawa jazdy czy też wtórnik, pełniący analogiczną rolę, poświadczałby nieprawdę – uznał WSA.
 

Na podstawie:
Wyrok WSA w Krakowie z 3 lipca 2014 r. sygn. akt III SA/Kr 332/14, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.