Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.

Jak miałaby wyglądać procedura utworzenia takiej klasy?

Czy ta klasa mogłaby być klasą jednej dyscypliny sportu?

Czy rejon, który obejmuje gimnazjum również dotyczyłby klasy sportowej?

Odpowiedź


W gimnazjum ogólnodostępnym może zostać utworzony oddział sportowy, w którym będzie prowadzone szkolenie sportowe w jednym sporcie. Utworzenie takiego oddziału wymaga zgody organu prowadzącego.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 58 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) – dalej u.s.o., akt założycielski szkoły publicznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny, oprócz typu, nazwy i siedziby określa także jej zasięg terytorialny (obwód), w szczególności nazwy miejscowości (w miastach nazwy ulic lub ich części) należących do jej obwodu, a w przypadku szkoły podstawowej także podporządkowane jej organizacyjnie szkoły filialne. Jednocześnie jednak w art. 58 ust. 2a u.s.o. zostało zawarte, że nie ustala się obwodów szkołom specjalnym, szkołom integracyjnym, szkołom dwujęzycznym, szkołom dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługujących się językiem regionalnym, szkołom sportowym, szkołom mistrzostwa sportowego, szkołom artystycznym, szkołom w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz szkołom przy zakładach karnych i aresztach śledczych. Jak zatem z tego wynika szkoła, w której został utworzony oddział sportowy musi mieć określony zasięg terytorialny (obwód).

O możliwości tworzenia w szkołach ogólnodostępnych oddziałów sportowych świadczy przepis zawarty w § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2012 r. w sprawie warunków tworzenia, organizacji oraz działania oddziałów sportowych, szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1129) – dalej r.w.t.o.s., który stanowi, że oddziały sportowe mogą być tworzone w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych dla młodzieży. Należy jednak pamiętać, że w oddziale sportowym musi być prowadzone szkolenie sportowe w jednym lub kilku sportach, w co najmniej trzech kolejnych klasach szkoły danego typu, dla co najmniej 20 uczniów w oddziale. Zatem w oddziale sportowym może być prowadzone szkolenie sportowe w jednym sporcie.

Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 26, poz. 232 z późn. zm.) – dalej r.w.t.p.u., kandydaci do klas sportowych przyjmowani są na warunkach określonych w § 12 ust. 2 i 3 r.w.t.p.u. oraz w przypadku gimnazjum § 5 r.w.t.p.u., co oznacza, że do klasy pierwszej gimnazjum ogólnodostępnego prowadzonego przez gminę przyjmuje się z urzędu - absolwentów szkół podstawowych zamieszkałych w obwodzie danego gimnazjum, a na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) - absolwentów szkół podstawowych zamieszkałych poza obwodem danego gimnazjum, w przypadku gdy gimnazjum dysponuje wolnymi miejscami. W przypadku gdy liczba kandydatów zamieszkałych poza obwodem danego gimnazjum jest większa niż liczba wolnych miejsc, którymi dysponuje gimnazjum, kandydatów przyjmuje się na podstawie kryteriów zawartych w statucie gimnazjum.

Jednak w przypadku oddziału sportowego istotne znaczenie będą miały przepisy zawarte w§ 12 ust. 2 i 3 r.w.t.p.u. Aby utworzyć w szkole ogólnodostępnej oddział sportowy należy uzyskać zgodę organu prowadzącego. Proszę zwrócić uwagę, że zgodnie z § 12 ust. 1 załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.), który zawiera ramowy statut publicznego gimnazjum jednoznacznie zostało określone, że arkusz organizacji gimnazjum zatwierdza organ prowadzący gimnazjum. Ponadto w kontekście zadanego pytania przed utworzeniem oddziału sportowego proponuję zapoznać się ze wszystkimi przepisami zawartymi w r.w.t.o.s.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.