Strona główna » Wiadomości » Finanse komunalne » Koleje Małopolskie chcą wyemitować obligacje za 180 mln zł, aby kupić nowe pociągi

Koleje Małopolskie chcą wyemitować obligacje za 180 mln zł, aby kupić nowe pociągi

16.05.18

Samorządowy przewoźnik Koleje Małopolskie zamierzają wyemitować obligacje o wartości 180 mln zł, aby za pozyskane środki kupić sześć-siedem nowych pociągów do obsługi linii aglomeracyjnych. W środę Koleje Małopolskie przewiozły 15-milionowego pasażera.

articleImage: Koleje Małopolskie chcą wyemitować obligacje za 180 mln zł, aby kupić nowe pociągi fot. Thinkstock

Jak powiedział prezes spółki Grzegorz Stawowy, zostało już wybrane konsorcjum banków Pekao SA i BGK, które będzie pełnić funkcję agenta emisji, łącznie z objęciem całej emisji gwarancją uplasowania. Przetarg na dostawę pociągów zostanie ogłoszony w lipcu tego roku, po wyrażeniu zgody na transakcję przez zarząd, a następnie sejmik województwa.

„Dzięki temu będziemy mogli uruchomić więcej połączeń” - zapowiedział Stawowy i poinformował, że spółka chciałaby w 2020 roku uruchomić – wspólnie z Kolejami Śląskimi – cogodzinne połączenie między Krakowem i Katowicami. Przejazd na tej trasie miałby trwać od 50 minut do nieco ponad godziny.

Koleje Małopolskie przymierzają się też do uruchomienia kursów na trasie Kraków – Trzebinia – Chrzanów, a także regularnych kursów między Krakowem i Zakopanem.

W środę Koleje Małopolskie, które wożą pasażerów od grudnia 2014 roku, obsłużyły 15-milionowego pasażera. Okazała się nim tegoroczna maturzystka Kasandra Dziuba, która podróżowała pociągiem jadącym z Miechowa do Krakowa.

Marszałek Małopolski Jacek Krupa przyznał, że władze regionu nie spodziewały się tak szybkiego rozwoju samorządowej spółki kolejowej. „To tak, jakbyśmy w te trzy lata przewieźli pięć razy wszystkich mieszkańców Małopolski” - ocenił.

Spółka samorządowa Koleje Małopolskie razem z Przewozami Regionalnymi obsługuje linie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Obecnie w ramach SKA działają trzy takie linie: SKA1 Wieliczka Rynek Kopalnia - Kraków Główny - Kraków Lotnisko, SKA2 Miechów/Sędziszów - Kraków Główny - Skawina oraz SKA3 Kraków Główny - Tarnów i Tarnów - Nowy Sącz - Piwniczna/Krynica.(PAP)

 

16.05.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE