Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Odpowiedź


Obowiązujące przepisy nie nadają organowi nadzoru budowlanego uprawnień do wezwania policji do uczestnictwa w kontroli "żeby nie doszło do pomówienia przez inwestora, który uchyla się od kontroli".

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o policji (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 z późn. zm.) - dalej u.p. policja jest "umundurowaną i uzbrojoną formację służącą społeczeństwu i przeznaczoną do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego". Zakres podstawowych zadań policji został określony w ust. 2 tego przepisu.


Z analizy treści tego przepisu nie wynika, aby organ nadzoru budowlanego mógł wezwać policję do uczestnictwa w obowiązkowej kontroli w celu uniknięcia pomówienia przez inwestora uchylającego się od obowiązkowej kontroli. Możliwe byłoby natomiast uczestnictwo policji w kontroli nadzoru budowlanego, gdyby zachodziło podejrzenie zagrożenia zdrowia lub życia funkcjonariusza publicznego, którym jest również inspektor nadzoru budowlanego, wykonujący obowiązki służbowe. Ponadto zgodnie z art. 14 ust. 2 u.p. "policja wykonuje również czynności na polecenie sądu, prokuratora, organów administracji państwowej i samorządu terytorialnego w zakresie, w jakim obowiązek ten został określony w odrębnych ustawach". Jednak z odrębnych przepisów również nie wynika obowiązek uczestnictwa policji w kontroli w charakterze świadka.

Należy natomiast wyjaśnić, że zgodnie z art. 76 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267) - dalej k.p.a. "dokumenty urzędowe sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone".

Zaś zgodnie z art. 72 k.p.a. "czynności organu administracji państwowej, z których nie sporządza się protokołu, a które mają znaczenie dla sprawy lub toku postępowania, utrwala się w aktach w formie adnotacji podpisanej przez pracownika, który dokonał tych czynności". Jeśli więc z powodu nieobecności inwestora nie doszło do przeprowadzenia kontroli, należy odnotować to w aktach postępowania w formie notatki lub odpowiedniej adnotacji na blankiecie protokołu. Dokument taki ma moc dokumentu urzędowego. Można również wskazać, że w celu uniknięcia posądzenia o brak obiektywizmu, kontrola może zostać przeprowadzona przez dwóch pracowników organu nadzoru budowlanego.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .