Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Krótki czas przygotowań do inwestycji mankamentem programu Maluch plus

Krótki czas przygotowań do inwestycji mankamentem programu Maluch plus

12.02.18

Wiele gmin przestraszyło się, że będzie trzeba zrobić wszystko w ciągu jednego roku, nie były na to przygotowane, my to ryzyko podjęliśmy – mówi burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa.

articleImage: Krótki czas przygotowań do inwestycji mankamentem programu Maluch plus fot. Thinkstock

Gmina Wieluń zakwalifikowała się do programu „Maluch plus”. Jak nam powiedział burmistrz miasta Paweł Okrasa, mieszkańcy zgłaszali dwukrotne w stosunku do możliwości gminy zapotrzebowanie na miejsca w żłobku. Gmina zapewnia 60 miejsc, a w ubiegłym roku zgłosiło się ponad 130 chętnych.

– Program był spełnieniem potrzeb gminy, bo od kilku lat mamy tendencję, że więcej jest zgłoszeń, niż możliwości lokalowych – mówi Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia. Jak podkreślił, w mieście i tak żłobek musiałby powstać, a „łatwiej wybudować go z ministerstwem”.

Wieluń realizuje i jest również w trakcie przygotowywania dokumentacji w programie „Mieszkanie plus” – budowane będą 4 bloki składające się z 204 mieszkań. - Uznaliśmy, że idealnie wpisuje się to w naszą strategię, aby tworzyć miasto przyjazne nie tylko dla biznesu, ale także do życia, bo mamy dobrze rozwijające się firmy, które potrzebują nowych pracowników, a jeśli miasto nie zapewni im podstawowych potrzeb, to nie będzie atrakcyjne – podkreślił burmistrz.

Po ogłoszeniu programu miasto złożyło wniosek o pomoc w budowie żłobka na 100 dzieci, co, zdaniem burmistrza, „bardzo ładnie łączy się z programem Mieszkanie plus”. - To chyba pierwszy przypadek, gdzie łączy się te dwa programy – dodał burmistrz.

Zdaniem Pawła Okrasy, procedura ubiegania się o dotację była łatwa. – Po prostu złożyliśmy aplikację, która bez żadnych uwag została przyjęta, w czwartek idziemy do ministerstwa po odbiór dokumentów i omówienie szczegółów i będziemy już tworzyć dokumentację – powiedział.

Program zakłada, że obiekt będzie wybudowany i oddany do użytku w bieżącym roku, czyli jeszcze do końca 2018 r. Według burmistrza,  jedyna rzecz, którą gmina chciałaby zmodyfikować, to wydłużenie tego terminu.

- Będę starał się przekonać ministerstwo, żeby termin oddania obiektu do użytku przesunąć na czerwiec 2019 roku, m.in. ze względu na spójność z terminami naborów do żłobka, które zaczynają się we wrześniu - powiedział burmistrz.

Dodał, że jeśli będzie taka konieczność, to gmina odda obiekt w tym roku, bo są do tego techniczne możliwości.

- Przed nami teraz sporo pracy „papierowej” dotyczącej finansowania, ustalenia szczegółów technicznych żłobka, architektonicznych rozwiązań, terminu przetargu – wylicza Paweł Okrasa. Dodał, że chciałby, żeby budowę rozpocząć już w czerwcu.

Według niego mechanizm finansowania jest również prosty – przekazywana jest dotacja 20 tys. zł na 1 miejsce w żłobku. Gmina otrzyma 2 mln zł. Ostateczna wartość inwestycji będzie znana po przetargu na wykonawcę, ale burmistrz szacuje, że będzie to kwota między 3,5 mln a 4,5 mln. 

Jak podkreślała niedawno minister rodziny Elżbieta Rafalska, powodem mniejszego zainteresowania programem ze strony gmin może być czasochłonność procedur w samorządach. Powiedziała, że być może okres, w którym samorządy mogły się zgłosić, był dla nich ograniczeniem.

Czytaj też Minister rodziny o programie „Maluch”: może trzeba zmienić ofertę i wydłużyć czas

- Wiele gmin się przestraszyło, zwłaszcza, jeśli nie miały już przygotowanej dokumentacji, że będą musiały zrobić wszystko w ciągu jednego roku, co będzie trudne i jest to ich zdaniem mankament programu – zaznaczył burmistrz Wielunia po rozmowach z włodarzami innych miast.

Gmina Wieluń podjęła to ryzyko, sądząc, że uda się szybko załatwić pozwolenie na budowę i rozpocząć prace. – To byłby galop – zaznacza burmistrz, powtarzając, że przedłużenie terminu byłoby „bezpieczne” z wielu względów.

Jak dodał, do przedsięwzięcia konieczna była też zmiana planów miejscowych, co również mogło być powodem mniejszego zainteresowania gmin programem.

- Gminy nie były przygotowane, bo nie były na takim etapie przygotowane do inwestycji, jak nasza gmina, która miała już działkę wydzieloną, plany miejscowe pozmieniane, a przecież sama zmiana planu może zająć ponad rok – podkreślił.

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie, Stanisław Nitecki

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej>>


Program „MALUCH+” realizowany jest w 2018 r. w jednej edycji złożonej z 4 modułów, w których są dofinansowywane działania na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, tj. żłobków, klubów dziecięcych i miejsc u dziennych opiekunów. 

Samorządy i inne podmioty działające na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3  mogą ubiegać się o dofinansowanie w formie dotacji celowej z budżetu państwa. Na Program przeznaczono w 2018 r. kwotę 450 mln zł.
 

WIĘCEJ INFORMACJI O PROGRAMIE MALUCH PLUS TUTAJ

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE