Strona główna » Wiedza » Sprawy samorządowe » Lewandowski o Expo 2022: idziemy po zwycięstwo

Lewandowski o Expo 2022: idziemy po zwycięstwo

16.06.17

Idziemy po zwycięstwo, nasza kandydatura jest najlepsza - powiedział w Paryżu wiceminister kultury Paweł Lewandowski o uczestnictwie Łodzi w rywalizacji o organizację International Expo 2022.

articleImage: Lewandowski o Expo 2022: idziemy po zwycięstwo fot. Thinkstock

W środę w Paryżu w siedzibie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na 161. sesji Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE), zostanie zaprezentowana kandydatura Łodzi do organizacji Expo 2022. Ok. 30-minutowej prezentacji dokonają wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, a także ekspert ds. urbanistyki Francis Nordemann.

Swoją kandydaturę zaprezentowały już Stany Zjednoczone (Minneapolis), następnie uczyni to Argentyna (Buenos Aires) oraz Polska (Łódź). We wtorek te trzy kraje otrzymały pozytywną ocenę przygotowania do organizacji Expo. Wcześniej Minneapolis otrzymało negatywną rekomendację misji ewaluacyjnej BIE, a we wtorek przeszło jednym głosem.

"Nasza kandydatura jest najlepsza, w kuluarach wszyscy mówią, że nasza kandydatura jest najlepsza. Amerykanie dostali szansę, bo jest to duże państwo i generalnie ludzie mają takie poczucie, że lepiej ich wspierać (...), natomiast my idziemy po zwycięstwo i żadne inna opcja nie wchodzi w grę" - powiedział dziennikarzom przed prezentacją Lewandowski.

Pytany o to, czy przejście do dalszego etapu Stanów Zjednoczonych, komplikuje sprawę Polski, odpowiedział: "To zależy jak na to spojrzeć. Widziałem, że Amerykanie sami byli bardzo zaskoczeni, że udało im się przejść (...), nie zdarzyło się do tej pory by delegaci głosowali niezgodnie z rekomendacjami biura. Może to jest jakiś plus - głosy obu Ameryk się rozdzielą, w związku z tym wobec nas się skonsolidują, jeśli chodzi o nasz kontynent. Ja postrzegam to jako szansę dla Polski, żeby łatwiej było wygrać kolejną turę, kolejne głosowanie w listopadzie".

Dodał, że teraz dla Polski i Łodzi najważniejsza jest "intensyfikacja relacji dwustronnych z krajami, które są jednocześnie uczestnikami Międzynarodowego Biura ds. Wystaw.

Wystawa w Łodzi ma się odbywać od czerwca do września 2022 r. Tematem przewodnim wystawy ma być rewitalizacja miast, jako warunek rozwoju aglomeracji na świecie. Zgodnie z projektem wystawa zorganizowana zostanie na obszarze niemal 27 ha tzw. Nowego Centrum Łodzi (NCŁ) - to największy program urbanistyczny i rewitalizacyjny w historii miasta, obejmujący ok. 100 ha w ścisłym centrum.

Wyjątkowość Expo 2022 w Łodzi polegać ma na tym, że wystawa nie będzie budowana od podstaw na obrzeżach miasta, lecz powstanie w ścisłym jego centrum. Władze Łodzi zakładają, że tylko ok. 30 proc. obiektów wzniesionych na potrzeby Expo ma mieć charakter tymczasowy – większość pawilonów, apartamentów dla obsługi czy infrastruktury związanej z bezpieczeństwem i spędzaniem wolnego czasu po zakończeniu Expo stosunkowo niedużym kosztem ma być przekształcona na biura, mieszkania, punkty o charakterze usługowym czy handlowym. Ich komercjalizacją zajmie się specjalnie powołana spółka.

Na terenie NCŁ działa już podziemny dworzec Łódź Fabryczna z węzłem multimodalnym. W jego sąsiedztwie znajduje się zrewitalizowana elektrociepłownia EC1, w której uruchomiono m.in. najnowocześniejsze w Polsce planetarium oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Powstają też wielkopowierzchniowe budynki komercyjne, m.in. Nowa Fabryczna oraz Brama Miasta.

Głosowanie BIE w sprawie przyznania Polsce prawa do organizacji Expo 2022 w Łodzi zaplanowano na listopad 2017 r.

International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat pomiędzy światowymi edycjami wystaw i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. W przypadku Łodzi na temat wystawy wybrano rewitalizację obszarów miejskich.

Jeśli Łódź zdobędzie prawo do organizacji Expo, w czasie trzech miesięcy trwania wystawy miasto może odwiedzić nawet 8 mln zwiedzających. Zdaniem władz, możliwość zaprezentowania się Polski na Expo będzie czynnikiem rozwojowym, nie tylko dla Łodzi i całego kraju, ale nawet dla Europy Środkowo-Wschodniej.

(PAP)

 

16.06.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE