Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Lewica za kadencyjnością wójtów

Lewica za kadencyjnością wójtów

03.01.13

 74 proc. Polaków chce wprowadzenia kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, zaledwie 30 proc. jest za likwidacją powiatów. Tak wynika z 250 tys. ankiet, które od jesieni w całej Polsce zebrało SLD – informuje "Rzeczpospolita".

articleImage: Lewica za kadencyjnością wójtów fot. Thinkstock

Jak zapowiada sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski, Sojusz w 2013 r. zgłosi projekt ustawy ograniczającej możliwość sprawowania urzędu prezydenta, burmistrza czy wójta tylko przez dwie kadencje, a nie jak jest teraz dowolną liczbę razy. "Natomiast sprawy powiatów nie będziemy ruszać" – dodaje.

Polacy pytani o najpoważniejsze problemy, których rozwiązanie leży w gestii samorządów, wyliczali: wysokość opłat za wywóz śmieci, opiekę zdrowotną i lokalny transport.

Sojusz planuje poruszyć te tematy kampanii samorządowej, którą rozpocznie już w styczniu. Jak mówi Gawkowski, wtedy SLD podsumuje półmetek samorządów, a do końca czerwca przedstawi większość kandydatów na prezydentów dużych miast z wyjątkiem Warszawy. "Nie chcemy szukać kandydatów w ostatniej chwili. Musimy mieć czas na ich wypromowanie" – podkreśla polityk.

Więcej na http://www.rp.pl

PAP 03.01.13
Skomentowano 1 razy
  • stary samorządowiec IP: 83.6.* 12-01-2013
    Dwie 5-letnie kadencje od 2015 roku dla Wójta ,choć wybory do Rad w 2014 roku .Wszyscy Wójtowie ,którzy są od 1990 roku i mają 40-letni staż pracy mają możliwość przejść na emeryturę.Zmniejszyć ilość radych w gminach do 5tys. mieszkańców do 9 osób z dietą zryczałtowaną 30% płacy minimalnej -zwiększając stopniowo ilość radnych max 25 osób przy 100 tys.mieszkańców.Zakazać możliwości kandydowania jednocześnie do Rady i na Wójta ,gdyż nie wybrany Wójt przez całą kadencję jedynie dezorganizuje pracę samorządu .Zakazać kandydować żonom,mężom pracowników gminy kandydować do Rady jak też zakazać zatrudniać dzieci radnych i innych krewnych w Gminie.Kadencyjność dotyczy również Dyrektorów szkół i innych jednostek komunalnych-dwie kadencje.Radny może być maksymalnie 3-y 4-ero letnie kadencje-inaczej destrukcja samorządu w Polsce pewna.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE