Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Łódź: 26 tys. zł na start własnej firmy dla absolwentów szkół zawodowych

Łódź: 26 tys. zł na start własnej firmy dla absolwentów szkół zawodowych

16.06.17

230 absolwentów łódzkich szkół zawodowych może otrzymać bezzwrotną dotację w wysokości 26 tys. zł na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej – poinformował w piątek wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela. Na program wsparcia przeznaczono ponad 5 mln zł.

articleImage: Łódź: 26 tys. zł na start własnej firmy dla absolwentów szkół zawodowych fot. Thinkstock

"Od ponad dwóch lat bardzo konsekwentnie wspieramy w Łodzi szkolnictwo zawodowe, m.in. poprzez inwestycje w poprawę infrastruktury, podpisywanie umów z pracodawcami i zwiększanie klas patronackich. Dziś dokładamy do tego kolejny element – finansową pomoc dla osób, które ukończyły szkołę zawodową i chcą założyć własną działalność gospodarczą" – powiedział wiceprezydent Trela na piątkowym briefingu prasowym.

Poinformował, że absolwenci łódzkich "zawodówek", którzy nie ukończyli 30. roku życia i w Powiatowym Urzędzie Pracy przedstawią pomysł na własny biznes mogą otrzymać 26 tys. zł bezzwrotnej dotacji.

"To kwota niemała; w sam raz, żeby rozpocząć swoją przygodę z prowadzeniem firmy. Zachęcamy do tego tych, którzy mają już fach w ręku, ale nie wybrali jeszcze ścieżki kariery" – podkreślił.

Wiceprezydent tłumaczył, że ta forma pomocy ma docelowo doprowadzić do zmniejszenia bezrobocia, ponieważ – jak mówił – każda nowa firma na rynku generuje kolejne miejsca pracy.

W ramach unijnego programu do absolwentów może trafić ponad 5 mln zł. To oznacza, że na dofinansowanie może liczyć 230 młodych osób z wykształceniem zawodowym. Dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej UMŁ Piotr Bors zaznaczył jednak, że pula funduszy na ten cel może zostać zwiększona.

"Szkolnictwo zawodowe jest jednym z priorytetów miasta i staramy się stworzyć uniwersalny system – od dobrego wykształcenia, po wspieranie pracodawców i kończąc na dofinansowywaniu własnych firm absolwentów. Pamiętajmy, że to co tworzy potęgę wszystkich gospodarek, to małe i średnie firmy" – tłumaczył.

Absolwenci lub uczniowie, którzy wkrótce ukończą szkołę zawodową, aby ubiegać się o dotację muszą zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy. "Tam załatwią wszystkie formalności oraz otrzymają pomoc m.in. przy pisaniu biznesplanu" - poinformował Bors.

Jak podkreślił wiceprezydent Trela obecny wskaźnik bezrobocia w Łodzi wynoszący 7,7 proc. jest najniższy w historii miasta. W Łodzi działa kilkanaście zespołów szkół zawodowych, które kształcą specjalistów m.in. w dziedzinach: informatyki, mechatroniki, motoryzacji, budownictwa, elektroniki, elektryki, gastronomii, hotelarstwa, mody. (PAP)

 

16.06.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE