Strona główna » Wiadomości » Finanse komunalne » Lubelskie: sejmik przyjął budżet województwa na 2018 r.

Lubelskie: sejmik przyjął budżet województwa na 2018 r.

29.12.17

Sejmik województwa lubelskiego przyjął w piątek budżet na 2018 r. Zaplanowano w nim dochody w wysokości prawie 1 mld 114 mln zł, zaś wydatki – 1 mld 237 mln zł. Ponad połowę wydatków przeznaczono na inwestycje.

articleImage: Lubelskie: sejmik przyjął budżet województwa na 2018 r. fot. Thinkstock

Deficyt w wysokości 123 mln zł będzie sfinansowany z kredytu.

Za przyjęciem budżetu głosowało 18 radnych PO i PSL, przeciw było 13 radnych PiS.

Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski podkreślił, przyszły rok będzie stał w regionie pod znakiem inwestycji współfinansowanych z funduszy europejskich. „Na inwestycje przeznaczonych zostało około 630 mln zł, czyli ponad połowę wszystkich wydatków. Najwięcej pochłoną koszty modernizacji dróg, przeszło 400 mln zł” – powiedział Sosnowski.

„Jest wielkie zapotrzebowanie na inwestycje drogowe, mamy tu ciągle lukę do nadrobienia. Wśród bolączek, które zgłaszają radni, powtarzają się narzekania na zły stan dróg. Dobrze, że Komisja Europejska w tej perspektywie finansowej zaczęła doceniać znaczenie dróg lokalnych” – dodał Sosnowski.

Radni PiS krytykowali budżet jako zachowawczy, który nie powoduje przyśpieszenia rozwoju regionu.

„To budżet przetrwania, a nie rozwoju. To, że są w nim pieniądze przeznaczone na budowę dróg, to jest rzecz oczywista, podobnie jak środki na zakup sprzętu medycznego. Ale nie widać w nim strategii, tego, co należy zrobić, szczególnie za dwa lata, kiedy pieniądze unijne się skończą. Nasz budżet, który dziś wynosi ponad 1 mld zł, bez funduszy unijnych skurczy się do poziomu 600-700 mln zł” – powiedział radny PiS Grzegorz Muszyński.

„Będzie nam bardzo trudno utrzymać tę substancję, którą dziś mamy. Nie widzimy w tym budżecie, ani w wieloletnim planie finansowym, perspektywy oddłużenia szpitali. W następnej perspektywie finansowej, jeśli nawet nasz region otrzyma środki unijne, to i tak jesteśmy tak zadłużeni, że już nie dostaniemy kredytów na udział własny” – dodał Muszyński.

Wydatki inwestycyjne w przyszłym roku mają wynieść 631 mln zł, co stanowi 51 proc. całego budżetu. Na remonty i modernizacje dróg przeznaczono prawie 409 mln zł, czyli blisko 65 proc. wartości wszystkich inwestycji.

Przebudowane i zmodernizowane mają być m.in. odcinki dróg wojewódzkich: nr 835 Lublin-Biłgoraj, nr 815 Wisznice-Lubartów, nr 837 Piaski-Sitaniec, nr 820 Sosnowica-Łęczna oraz nr 829 Łucka-Biskupice.

Ponad 90 mln zł zostało przeznaczone na inwestycje w szpitalach. Dokończona ma być rozbudowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie, powstać ma ośrodek onkologiczny w szpitalu w Białej Podlaskiej, planowana jest modernizacja oddziału neurologicznego w szpitalu w Zamościu.

Zakup taboru kolejowego ma pochłonąć ponad 50 mln zł.

Poziom zadłużenia na koniec przyszłego roku wynieść ma 790 mln zł, koszt obsługi długu sięgnie blisko 19 mln zł. (PAP)

autor: Zbigniew Kopeć

edytor: Dorota Skrobisz

kop/ skr/

29.12.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Urny, lokale i komisje, czyli kolizje przepisów wyborczych

  Obrazek do artykułu: Urny, lokale i komisje, czyli kolizje przepisów wyborczych

  PKW zwraca uwagę na kolizje przepisów dotyczących przeprowadzenia referendum i wyborów samorządowych. W przypadku organizacji obu głosowań w jednym terminie byłby problem m.in. z komisjami obwodowymi, lokalami, kampanią i urnami. Więcej

 • Wybory raczej 21 października lub 4 listopada

  Obrazek do artykułu: Wybory raczej 21 października lub 4 listopada

  Czekamy na zarządzenie premiera ws. terminu wyborów samorządowych. Prezes Rady Ministrów powinien wskazać datę głosowania pomiędzy 16 lipca a 16 sierpnia 2018 r. Do tej pory wymieniane były trzy niedziele. Więcej

 • Pomoc dla poszkodowanych w podtopieniach

  Obrazek do artykułu: Pomoc dla poszkodowanych w podtopieniach

  MSWiA przypomina, że samorządy powinny ocenić sytuację na swoich terenach i przesłać informacje do wojewodów. Wojewodowie prześlą następnie wnioski do resortu, który podejmie decyzję o pomocy finansowej. Więcej

 • PKW informuje, jak zagłosować korespondencyjnie

  Obrazek do artykułu: PKW informuje, jak zagłosować korespondencyjnie

  Wyborcy z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą głosować korespondencyjnie, taki zamiar powinni zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed dniem wyborów. Komisarz niezwłocznie przekazuje zgłoszenie właściwemu urzędnikowi wyborczemu w gminie. Więcej

 • Więcej Polski w Polsce

  Obrazek do artykułu: Więcej Polski w Polsce

  W porównaniu z poprzednim rokiem uległa zmianie powierzchnia Polski, która zwiększyła się o 1 643 ha – podał Główny Urząd Statystyczny. Podajemy, gdzie terenu przybyło. Więcej

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE