Strona główna » Wiedza » Sprawy samorządowe » Marszałek sceptycznie o Programie dla Śląska

Marszałek sceptycznie o Programie dla Śląska

07.12.17

Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO) sceptycznie ocenia projekt rządowego Programu dla Śląska, dyskutowany w środę na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach (WRDS). Według wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, Program będzie potężnym impulsem dla regionu.

articleImage: Marszałek sceptycznie o Programie dla Śląska fot. Thinkstock

Zdaniem marszałka, Program zbiera „standardowe” działania rządu w jedną całość i wcale nie gwarantuje regionowi dodatkowych środków. Zarzucił też rządowi, że w Programie marginalizuje rolę samorządu.

Program dla Śląska przygotowywany przez Ministerstwo Rozwoju ze stroną społeczną to jeden z kluczowych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i jeden z dwóch dedykowanych regionom (obok Polski Wschodniej).

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział podczas środowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach (WRDS), że ostateczna wersja Programu powinna zostać zaprezentowana przed świętami. W programie mowa o bezpośrednim rządowym wsparciu najważniejszych przedsięwzięć w regionie na co najmniej 35 mld zł – mówił.

„Absolutnie czuć to, i fakty to potwierdzają, że rozchodzą się drogi samorządu i rządu. Samorząd jest marginalizowany w działaniach rządu” - powiedział po posiedzeniu WRDS Saługa. Według niego Urząd Marszałkowski z Programu dla Śląska został „wygumowany”. „Rzutem na taśmę gdzieś pojawił się, w tej wersji pokazanej dzisiaj, w dwóch ciałach koordynujących” - wskazał.

W opinii marszałka projekt Programu pomija, że to samorząd realizuje Strategię Rozwoju Woj. Śląskiego i odpowiada za podział środków europejskich. „Powstają jakby dwie drogi. Rząd ma swój program, samorząd swój i nie wiadomo czy te drogi się zejdą. Mogę wyrazić zaniepokojenie” - powiedział marszałek.

„Zawsze się cieszę, jeżeli ktoś chce coś zrobić dla naszego regionu i trzeba wyrazić podziękowania, że rząd się pochyla i coś proponuje, tylko czy to są jakieś specjalne środki, czy to jest coś dedykowane naszemu regionowi, czy też standardowe działanie rządu zebrane w jedną całość i pokazane jako specjalny program dla naszego województwa? Dzisiaj mam przekonanie, że to jest zebranie tego, co i tak się dzieje, opakowane ładnie i pokazane, że to ekstra środki dla regionu. Dzisiaj tego nie dostrzegam” - powiedział Saługa.

Innego zdania jest wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który także uczestniczył w posiedzeniu WRDS. Według niego Program będzie potężnym impulsem dla regionu.

 

„To na ten moment 35 mld zł, które będą przeznaczone z instytucji centralnych, rządowych. Jest rzeczą naturalną, że marszałek realizuje swój program regionalny, natomiast rząd chce dać dodatkowe wsparcie, dodatkowy impuls dla regionu Śląska, Zagłębia, części północnej i południowej” - powiedział wojewoda dziennikarzom.

Dodał, że pieniądze przeznaczone w ramach Programu trafią m.in. na infrastrukturę, energetykę, ochronę środowiska i żeglugę śródlądową. Wyraził nadzieję, że dzięki tym inwestycjom woj. śląskie wróci z czwartego na drugie miejsce wśród województw pod względem dynamiki wzrostu PKB.

„Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby ten program nie był wyłącznie koncertem życzeń, ale zapisaniem tych zadań i narzędzi, które komitet sterujący przy MR oraz przy wojewodzie będzie mógł przez te najbliższe lata nadzorować i realizować” - wskazał wojewoda.

Celem Programu dla Śląska ma być m.in. wzmocnienie gospodarcze województwa śląskiego. Jego priorytety to wzrost innowacyjności przemysłu i inwestycji rozwojowych w regionie, zwiększenie aktywności zawodowej i podniesienie kwalifikacji mieszkańców, poprawa jakości środowiska, rozwój i modernizacja infrastruktury transportowej, wykorzystanie potencjału regionu w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz rozwój innowacji w energetyce, a także poprawa warunków rozwojowych miast województwa.(PAP)

 

07.12.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE