Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Marszałek senatu przedstawił pomysł jednolitej ustawy samorządowej

Marszałek senatu przedstawił pomysł jednolitej ustawy samorządowej

20.11.17

Stanisław Karczewski - marszałek Senatu - wysłał do marszałków województw, wojewodów i prezydentów miast pismo, w którym zaproponował opracowanie nowej, jednolitej dla każdego rodzaju jednostek ustawy samorządowej. Jak podkreśla, obecne akty ustrojowe posiadają liczne powtórzenia, a występujące różnice przysparzają problemów interpretacyjnych.

articleImage: Marszałek senatu przedstawił pomysł jednolitej ustawy samorządowej fot. Thinkstock


W opinii marszałka, nowa i kompleksowa ustawa o samorządzie terytorialnym powinna regulować w stosunku do wszystkich rodzajów JST takie zagadnienia jak: organizacja władz i ich funkcjonowanie (również w sytuacjach nadzwyczajnych) czy status poszczególnych członków władzy, obejmujący m.in. kwestie niełączenia stanowisk samorządowych z innymi funkcjami, transparentność majątkową oraz ograniczenie aktywności zawodowej i gospodarczej. Zdaniem Stanisława Karczewskiego, ustawa ma także regulować problemy związane z zakresem działania JST, gospodarkę mieniem i gospodarkę finansową, współpracę samorządów oraz sprawowany nad nimi nadzór.

Jak podkreśla marszałek w skierowanym do samorządowców piśmie, projekt ustaw miałby zostać opracowany przez parlamentarny zespół wspierania inicjatyw obywatelskich i kontaktów z organizacjami pozarządowymi we współpracy z senacką komisją samorządową. Na opinie marszałków województw, wojewodów i prezydentów miast JST w sprawie potrzeby opracowania projektu marszałek czeka do lutego 2018 r.

(www.wartowiedziec.pl)
 

Norbert Bonin 20.11.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE