MEN zmieni przepis w sprawie dowożenia dzieci do szkół

Transport do szkół najmłodszych dzieci będzie bezpłatny, nawet gdy odległość od ich domów jest mniejsza niż trzy kilometry - oświadczył w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki.

articleImage: MEN zmieni przepis w sprawie dowożenia dzieci do szkół fot. Thinkstock

Do bezpłatnego dowożenia dzieci do szkół lub pokrycia kosztów tego transportu zobowiązana jest gmina. Jednak według obecnych przepisów, nie może tego robić jeśli droga dziecka z domu do szkoły nie przekracza: 3 km - w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych i 4 km - w przypadku uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów. Kwestię tę reguluje art. 17 ustawy o systemie oświaty.

MEN zamierza zmienić prawo tak, by dzieci mogły być bezpłatnie dowożone nawet wtedy, gdy odległości te są mniejsze. Ministerstwo Edukacji Narodowej deklaruje, że w uzgodnieniu z organizacjami samorządów terytorialnych przy najbliższej nowelizacji ustawy o systemie oświaty zostanie ten przepis doprecyzowany i sformułowany tak, żeby nie było żadnych wątpliwości - powiedział Sielatycki.

Na problem dowożenia dzieci do szkół zwrócili uwagę w czwartek w Sejmie posłowie PSL Józef Racki i Zbigniew Włodkowski. Jak podali, gminy dowożące dzieci do szkół z odległości mniejszej niż 3 i 4 km, są pociągane do odpowiedzialności przez regionalne izby obrachunkowe, które kontrolują samorządy terytorialne.

Mam przykłady miejscowości, z których droga do szkoły wynosi np. cztery kilometry. I autobus jedzie po drodze i mija inne miejscowości w odległości jednego lub dwóch kilometrów. I rodzice przychodzą do wójta i mówią: +Panie wójcie, jedzie ten autobus, czemu on się nie zatrzyma w naszej wsi+. Wójt ulega presji rodziców, każe zatrzymać autobus, dzieciaki wsiadają, co jest logiczne i słuszne i przywozi do szkoły. A obrachunkowa izba przyjeżdża i stawia sprawę na kolegium - mówił PAP Włodkowski.

Jak zapowiedział, propozycję zmiany przepisów zgłosi przy najbliższej nowelizacji ustawy o systemie oświaty. (PAP)
 

PAP 13.01.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy

MEN zmieni przepis w sprawie dowożenia dzieci do szkół

Zapisz się na bezpłatny Newsletter Samorządowy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

 • Resort finansów: gminy nie dostaną pretekstu do żądania pieniędzy na nauczycieli

  Obrazek do artykułu: Resort finansów: gminy nie dostaną pretekstu do żądania pieniędzy na nauczycieli

  Pieniądze pochodzące ze środków UE będą mogły być wykorzystywane jako dodatkowe środki na wynagrodzenie nauczycieli. Nie oznacza to jednak uchylenia przepisu, według którego zwiększenie środków na wynagrodzenia nauczycieli może odbywać się tylko ze środków własnych jednostki samorządu. Chodzi o to aby nie dawać gminom podstawy do żądania dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa, tłumaczy resort... Więcej

 • Białostoccy radni obniżyli opłaty za wywóz śmieci posegregowanych

  Obrazek do artykułu: Białostoccy radni obniżyli opłaty za wywóz śmieci posegregowanych

  O 4 zł miesięcznie mniej zapłacą za wywóz śmieci białostoczanie, którzy prowadzą selektywną zbiórkę odpadów. Radni przegłosowali bowiem w poniedziałek taką propozycję zgłoszoną przez prezydenta miasta. Stawki będą obowiązywały od nowego roku. Więcej

 • Kongres Edukacja i Rozwój także dla samorządowców

  Obrazek do artykułu: Kongres Edukacja i Rozwój także dla samorządowców

  Dotowanie szkół, nowe rozdanie środków unijnych oraz organizacja sieci szkół to tematy Krajowej Konferecji Dyrektorów Szkół i Przedszkoli oraz Kongresie Edukacja i Rozwój. Paneliści omówią kwestię przydatne zarówno w zarządzaniu szkołą, jak i istotne dla funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. Więcej

Aktualności - Samorząd

Tego samego autora